Domů Dění v regionech Brno rozdělil...

Brno rozdělilo 4 miliony, inovovat za ně bude 43 firem

Pevnější krovy, lepší střešní tašky nebo zjednodušení těžby dřeva. Tyto a další inovace možná obohatí naše životy díky brněnským inovačním voucherům. Projekty uspěly při losování žádostí a získají podporu až 100 tisíc korun pro výzkum na brněnských vědeckých institucích.

Celkově takto město podpoří minimálně 43 firem. Budou-li výzkumy úspěšné, mohou přinést zajímavá zlepšení do běžného života. Firma Retap chce například pracovat na topném radiátoru, který umožní současně topit a čistit vzduch od mikrobů, virů, pachů a cigaretového kouře. Vše bude fungovat na principu fotokatalýzy. „Zařízení bude nejen topit, ale i čistit vzduch, a to s podstatně menšími finančními náklady i nároky na prostor oproti samostatné čističce vzduchu,“ upřesňuje Miloš Heršálek, jednatel firmy Retap. K výzkumu využije společnost experty z Masarykovy univerzity. Spolupracovat s brněnskými vědci bude například i ABB.

O příjemcích inovačních voucherů rozhodla tradičně náhoda, veřejné losování se uskutečnilo 17. května. Celkově bylo vylosováno 65 firem, 43 z nich podporu jistě získá. Pokud se některý ze 43 výzkumů nezrealizuje nebo nedosáhne hodnoty 100 tisíc korun, dojde řada na firmy vylosované mezi náhradníky. Z pěti zahraničních žádostí se mezi náhradníky dostal německý podnik Wimtec a také Immuno Research ze Slovenska.

Nejvíce výzkumů zrealizuje VUT

Vysoké učení technické v Brně mělo v osudí nejvíce žádostí a díky tomu bude pracovat na nějvětším počtu výzkumů – minimálně jich bude 32. Mendelova univerzita v Brně má jistých 7 spoluprací s firmami, po jednom výzkumu získaly i Mezinárodní centrum klinického výzkumu při Fakultní nemocnici u svaté Anny (FNUSA-ICRC), Masarykova univerzita, Biofyzikální ústav Akademi věd a Ústav přístrojové techniky.

„Díky tomu, že Brno zavedlo inovační vouchery jako první v České republice, mají nyní univerzity i výzkumná centra řadu cenných zkušenost s aplikovaným výzkumem a vznikají tak i kvalitnější projekty“ shrnul přínosy projektu Jiří Hudeček, ředitel Jihomoravského inovačního centra, které vouchery organizuje.

Do čtvrtého ročníku inovačních voucherů zaslalo své žádosti 180 firem. Dominovaly firmy ze stavebnictví a strojírenství, žádaly i společnosti z oblasti elektrotechniky, ICT, life-sciences, zemědělství či potravinářství. Město Brno letos na projekt vyčlenilo 4 miliony korun. Letos poprvé mohly o vouchery žádat firmy z celého světa.