Domů Ekonomika Vláda ušetří ...

Vláda ušetří miliardy úpravou ekologických norem

0

Přes osm miliard ročně chce vláda ušetřit díky šestatřiceti podnětům, které jí poskytli podnikatelé k zavádění evropských norem na ochranu životního prostředí. Jde o pokračování takzvaného ekoauditu, při kterém vláda zjistila, že je Česko v naplňování některých evropských směrnic často papežtější než papež. A to stojí peníze.

Opatření, která mají posílit konkurenceschopnost a rozvoj podnikání z pohledu předpisů na ochranu životního prostředí schváila vláda včera. „Po diskusi s podnikatelskou sférou by mohlo dojít k úpravě celkem šestatřiceti různých podnětů,“ komentoval spolupráci s podnikateli premiér Petr Nečas.

Připomínky podnikatelů se přitom týkaly zejména předpisů v oblasti nakládání s odpady, ochrany přírody a krajiny a ochrany vod. Jejich úprava má mít pozitivní dopad na podnikatelskou sféru aniž by vedla ke zhoršení ochrany životního prostředí nebo k porušení závazků vyplývajících ze zákonů EU. „Při realizaci těchto opatření by mohla podnikatelská sféra uspořit přes osm miliard korun ročně a jednorázové úspory nákladů by byly 1,7 miliardy korun,“ doplnil po jednání vlády Nečas.

V současné chvíli už poslanci jednají o návrhu novely o odpadech. Ta zavádí elektronickou evidenci a má ušetřit stamiliony korun. „Ročně jsou to úspory zhruba ve výši 200 milionů korun,“ vyčíslil dopad návrhu ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

Podnikatelé mohou být klidnější i co se týče hlášení do registru znečišťování. Z toho plánuje vláda odstranit dvě stě činností, které se dosud vztahovaly na malé podnikatele. „V první fázi pořet žadatelů klesne o jednu třetinu, což se bude týkat především malých podnikatelů,“ doplnil Chalupa s tím, že nyní se musí připravovat hlášení o odpadech do integrovaného registru znečišťování na pět tisíc firem a podnikatelů.

To, že vláda schválila opatření posilující konkurenceschopnost a rozvoj tuzemského podnikání, je pokračováním takzvaného ekoauditu. Při něm vláda shromažďuje od podnikatelů podněty, které se vztahují k předpisům na ochranu životního prostředí. Na jejich základě pak zkoumá, jestli nejsou české předpisy příliš přísné, zejména ve vztahu k těm evropským.

Výsledky ekouaditu ocenili i zástupci Hospodářské komory ČR. Jde podle nich o změny, po kterých podnikatelé volají již dlouhou dobu. „Výsledky jednání vlády lze považovat za prozatimni vítězství ve snaze o odstraňování neodůvodněných úskalí podnikání v České republice. Podnikatelská veřejnost v čele s Hospodářskou komorou České republiky však věří, že tato iniciativa bude v příštích letech nadále pokračovat, a to, pokud to bude možné, i ve větším rozsahu,“ vyjádřil se prezident Hospodářské komory Petr Kužel.