Domů Ekonomika Vláda omezuje...

Vláda omezuje podporu pro obnovitelné zdroje energie

0

Minulý čtvrtek zastavila vláda podporu obnovitelným zdrojům energie. Přehodnocení přístupu k elektrárnám se týká podpory pro nově vystavěné obnovitelné zdroje elektřiny a její necentrální výrobu od nového roku.

Vláda se rozhodla zachovat pouze podporu pro větrné a vodní elektrárny. Podpora zůstává také elektrárnám na biomasu uvedeným do provozu do konce roku 2014 v případě, že jim bylo uděleno povolení stavby přede dnem účinnosti zákona.

Neúměrně zatěžuje peněženky odběratelů

Ostatním novým instalacím obnovitelných zdrojů vyrábějícím elektřinu bude podpora zastavena po 1. lednu 2014. Podle vlády by další podpora neúměrně zatěžovala peněženky odběratelů. Právě díky podpoře ekologických zdrojů v minulých letech strmě vzrostly ceny elektřiny.

„Důvodem novely zákona je zvyšující se finanční zátěž pro odběratele elektřiny způsobená hrazením nákladů na podporu obnovitelných zdrojů energie v ceně elektřiny, což přímo ohrožuje konkurenceschopnost průmyslu a vyvolává u spotřebitelů nejistotu týkající se ceny elektřiny na následující rok,“ řekl premiér Jiří Rusnok.

Vláda se také rozhodla, že poplatek za podporu obnovitelných zdrojů energií nově vyčlení zvlášť. V současnosti je tato suma součástí ceny za přenos a distribuci elektřiny. Maximální výše poplatku hrazená spotřebiteli je stanovena na 495 Kč/MWh.

Česko je i ve světě známo nebývale štědrou podporou obnovitelné energie. Původní plán, který ovšem počítal s instalací solárních panelů pro vlastní spotřebu (např. na rodinné domy), byl v průběhu legislativního procesu pozměněn.

Za obnovitelnými zdroji stálo silné lobby

Vlivem vysokých státem garantovaných výkupních cen se z vlastnictví solární elektrárny stal výhodný byznys a v Česku vyrostlo během velice krátké doby množství solárních elektráren. A také silné lobby.

V parlamentních kuloárech se svého času proslýchalo, že změna v podpoře solárním elektrárnám nebude možná, dokud bude u moci vláda Mirka Topolánka. Ten totiž měl údajně zakoupit jednu solární plantáž pro svého syna.

Nečasova vláda nemohla podporu zrušit, protože se stát zavázal ke garanci výkupních cen na stanovené období. Vzhledem k množství zahraničních investorů by v takovém případě hrozila Česku další mezinárodní arbitráž.

Kromě vysokých výkupních cen je na celém projektu rozporuplný i přínos solární energie v mírném podnebném pásu. Solární panely byly také často instalovány na nejkvalitnější české půdy.