Domů Ekonomika Vláda chce in...

Vláda chce informovat veřejnost o důchodové reformě

0

Na dva miliony korun přijde kampaň, pomocí které chce vláda informovat veřejnost o důchodové reformě. Na zahájení kampaně se ministr financí Miroslav Kalousek ohradil proti nařčením, že by vláda dosud vysvětlovala reformu nesrozumitelně.

Hlavně srozumitelně

„Není pravdou, že by vláda důchodovou reformu vysvětlovala nesrozumitelně. Zdůrazňujeme, že reforma přináší výrazné posílení zásluhovosti a individuální odpovědnosti. Díky ní si lidé mohou snížit své zdanění práce i zajistit dědictví pro své potomky,“ vyjádřil se Kalousek.

Největší tuzemská důchodová reforma od roku 1989 odstartovala na Nový rok. Od 1. ledna si díky ní mohou lidé, kteří se připravují na stáří, odvádět tři procenta sociálních odvodů na soukromé důchodové spoření v takzvaném druhém pilíři. Tedy za předpokladu, že k tomu přidají ještě dvě procenta ze svých příjmů.

„Jde o zásadní změnu pohledu české společnosti na zajištění ve stáří. Odpovědnost bude na každém z nás, každý se bude moci sám rozhodnout, zda vstoupí do druhého pilíře. Usnadnit rozhodování může dostatek informací, proto chceme proškolit odborníky tak, aby co nejlépe informovali veřejnost,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová.

Kromě proškolení odborníků plánují Kalousek s Müllerovou uspořádat patnáct setkání u kulatého stolu, při kterých budou zástupci ministerstev a Finanční správy ČR diskutovat s úředníky z okresních správ sociálního zabezpečení, úřadů práce, finančních úřadů, penzijních fondů a profesních asociací zaměstnavatelů. Na Moravu zamíří úředníci z ministerstva až 19. Února, kdy navštíví Brno.

Navíc mají úředníci rozdat lidem dvě stě tisíc letáků o důchodové reformě. Dva dny v týdnu mohou zájemci o informace o druhém pilíři volat také na speciální telefonní linku. Celá kampaň vyjde na dva miliony korun, které vláda zaplatí z dotací z Evropského sociálního fondu.

Úspory na důchod jsou v bezpečí

Lidé se přitom bojí hlavně toho, aby o peníze v soukromých fondech nakonec nepřišli. Podle premiéra Petra Nečase byl však při přípravě reformy kladen důraz na bezpečnost peněz klientů. V nových fondech jsou jejich peníze odděleny od prostředků správce.

„Neefektivní nebo neúspěšné podnikání správce se tak klientů nemůže v žádném případě dotknout. Při ukončení činnosti penzijní společnosti by nedotčené úspory přešly podle rozhodnutí ČNB a přání klientů k novému správci,“ vysvětlil Nečas s tím, že je vyloučeno i zneužití peněz zaměstnanci, které soukromé fondy přímo spravují.

Aktuálně mohou lidé využít důchodové spoření ve druhém pilíři u šesti penzijních společností: Allianz, České pojišťovny, České spořitelny, ČSOB, KB a Raiffeisen.