Domů Ekonomika V teplárnách ...

V teplárnách se bojí: Budeme chodit za uhlobarony s prosíkem

0

Musí se v teplárnách připravit na to, že budou při jednáních s uhlobarony tahat za krátký konec provazu? Toho se obává vedení Teplárenského sdružení ČR v souvislosti se smlouvou o prodeji elektrárny Chvaletice společnosti Litvínovská uhelná a.s., kterou včera podepsali zástupci ČEZu. Podle Sdružení tak bude valná většina dodávek uhlí vedena uvnitř propojených skupin vlastnících těžební společnosti a trh s uhlím tak v Česku prakticky přestane existovat.

Energetický gigant ČEZ využil nejvyšší nabídky a včera jeho vedení podepsalo smlouvu o prodeji elektrárny Chvaletice Litvínovské uhelné za více než čtyři miliardy korun. Kromě miliard z prodeje získá ČEZ i devadesát procent z tržní ceny emisních povolenek, které dosud získávaly Chvaletice zdarma. Smlouvu, která nezahrnuje žádné dodávky uhlí od společnosti ČEZ, ale ještě musí posvětit Evropská komise.

A právě v uhlí je podle lidí z Teplárenského sdružení kámen úrazu. Litvínovská uhelná totiž patří do skupiny Czech Coal Group a na provoz Chvaletic tak může využít volné uhlí z dolů této skupiny. „Prodej elektrárny Chvaletice společnosti Litvínovská uhelná a.s. znamená, že trh s uhlím v České republice dnešním dnem fakticky přestal existovat. Pokud Evropská komise tuto transakci posvětí, bude to mít zásadní důsledky pro teplárny i konkurenci na trhu s elektřinou a podpůrnými službami,“ řekl předseda Teplárenského sdružení Mirek Topolánek.

Z trhu zmizí volné uhlí

Společnost Czech Coal a.s. deklarovala, že počítá s těžbou hnědého uhlí z dolu Vršany ve výši 6 milionů tun ročně. Z toho 5 milionů mají činit dodávky do elektrárny Počerady společnosti ČEZ. Zbývá tedy 1 milion tun volného uhlí z dolu Vršany. Očekávaná těžba z dolu ČSA, který vlastní Litvínovská uhelná, se podle Czech Coal sníží ke 2 milionům tun. To jsou dohromady 3 miliony tun, které Czech Coal podle Teplárenského sdružení bez problémů využije v elektrárně Chvaletice.

Z trhu by tak v blízké době zmizelo prakticky veškeré volné uhlí. “Nevěřím, že by Evropská komise chtěla být součástí ‚obchodu‘ s tak závažnými negativními důsledky pro konkurenční prostředí a domácnosti v České republice,“ dodal Topolánek.

Pokud by totiž komise prodej posvětila, dalo by to podle analytiků Sdružení společnostem ze skupiny Czech Coal možnost totálního diktátu cen uhlí pro teplárny, které budou v jednáních o ceně paliva tahat za velmi krátký konec provazu. „Situace je neudržitelná. Teplárny se ocitnou v roli prosebníků žmoulajících čepici v kanceláři uhlobarona,“ prohlásil Martin Hájek, ředitel Teplárenského sdružení.

Teplárenské sdružení ČR Evropskou komisi o svém pohledu na případný prodej elektrárny Chvaletice těžební společnosti informovalo již v srpnu loňského roku. „V situaci, kdy Czech Coal získá elektrárnu Počerady nebo Chvaletice, bude trh s hnědým uhlím v České republice vyloučen, protože Czech Coal bude rezervovat svou kapacitu pro dodávku těmto dvěma elektrárnám,“ uvedlo Teplárenské sdružení ve vyjádření pro Evropskou komisi k záměru prodeje elektráren společnosti ČEZ.