Domů Ekonomika V Hrušovské z...

V Hrušovské zóně je zatím stále záplavová oblast

0

Ostrava – Dřív výstavní čtvrť, dnes smutná vzpomínka na 500 zaplavených domů. Před rokem 1997 domov téměř dvou tisíc lidí, dnes mrtvá zóna. Pozemky v Ostravě – Hrabové by ale podle plánů města a firmy RPG měli obsadit podnikatelé. Zatím ale není jasné, kdy. Nejdřív se totiž musí oblast u dálnice ochránit před další ničivou povodňovou vlnou.

„Chceme zvýšit terén o jeden metr. Nyní máme ale šanci získat peníze z mezirezortní komise, která se touto problematikou zabývá. Pokud teď na jaře uspějeme, zvedneme oblast o tři metry. Ochrana proti povodním bude ještě jistější,“ uvedl náměstek ostravského primátora Lukáš Ženatý.

Zóna je podle vedení města ideálním místem pro podnikání. Je napojená na dálnici D1 a přitom není daleko od centra Ostravy. Navíc v ní nejsou tak rozsáhlé ekologické škody, jako byly například na území Karoliny. Město zde nyní vlastní nadpoloviční většinu pozemků. Více jak čtvrtinou disponuje také Bakalova společnost RPG Real.

„Obě strany se nyní snažíme pozemky ucelit tak, abychom mohli potom společně založit firmu a spolupracovat na principu PPP,“ dodal Ženatý.

Oba partneři podali i společný evropský projekt. V něm předpokládají termín dokončení v roce 2013. Podle Ženatého je ale tento termín pouze odhadem. Termín se podle něj prodlouží. Městu totiž ještě zbývá vykoupit osmnáct procent pozemků. Slezsko-Ostravský starosta Antonín Maštalíř si proto myslí, že zóna začne ožívat až za pět let

„Chceme areál ozdravit tak, aby mohla lokalita sloužit záměru schválenému v územním plánu města Ostravy, funkci lehkého průmyslu, skladů a drobné výroby. Odhadované náklady na toto ozdravění se pohybují kolem 800 milionů korun,“ uvedl ředitel developmentu RPG Real Estate Martin Coté.

Kde se nachází?

35 hektarový areál je vymezený na západě a severu ulicí Bohumínskou (silnice I/58), na východě městskou skládkou a na jihu železniční tratí ČD Bohumín – Přerov.