Domů Ekonomika V Česku se ne...

V Česku se nedostává peněz na energetické úspory. Chybí třiadvacet miliard korun

0

Aby Česko ušetřilo do roku 2020 dvacet procent energií, potřebovalo by investovat do renovací a zateplování budov o třiadvacet miliard korun více, než je v plánu. Jinak hrozí, že země nenaplní své cíle, ani směrnice Evropské unie.

Podle propočtů Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR a aliance Šance pro budovy chybí v současném nastavení operačních programů třiadvacet miliard korun potřebných k tomu, aby Česko splnilo své cíle energetických úspor do roku 2020. Vládě přitom zbývají na jejich dopracování a odeslání do Bruselu již zhruba jen tři týdny.

Ministerstvo průmyslu a obchodu zpracovalo Národní akční plán energetické účinnosti pro ČR. Jeho součástí je seznam opatření, jejichž prostřednictvím budou cíle naplněny. „Reálně bychom potřebovali navýšit objem peněz v rámci těchto opatření na energetické úspory. Pokud se nepodaří finanční prostředky zajistit, reálně hrozí, že Česká republika směrnice EU nesplní,“ řekl k tomu víceprezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Pavel Ševčík.

Zelená úsporám bez dvanácti miliard

Peníze budou podle stavebníků chybět například i v národním programu Nová zelená úsporám. Původně měl stát do tohoto programu nasměrovat do roku 2020 sedmadvacet miliard korun. V poslední době ale ministr životního prostředí Richard Brabec hovoří spíše o částce patnáct až dvacet miliard. Na vině je mimo jiné výpadek peněz z emisních povolenek.

„Pokud chce vláda dostát svých slibů z koaliční smlouvy o masivní podpoře energeticky úsporných renovací budov, měla by výpadek peněz dofinancovat z jiných zdrojů,“ uvedl ředitel aliance Šance pro budovy Petr Holub.

Podle stavebníků by přitom mohla státní podpora přinést do renovací domů stamiliardové investice. Do roku 2020 se může jednat až o tři sta padesát miliard korun. Stavební firmy by navíc vytvořily zhruba pětatřicet tisíc pracovních míst a přinesly jedno procento k růstu českého HDP ročně.