Domů Ekonomika V červnu se d...

V červnu se dařilo průmyslu i stavebnictví

0
Doing Business

Jak průmysl, tak i stavebnictví uzavřely červen růstem. Průmyslová produkce poskočila meziročně o 8,1 procenta, stavebnictví o 5,1 procenta. I když výsledky ovlivňuje nízká srovnávací základna loňského roku, analytici je hodnotí pozitivně.

„Červnový růst ovlivnily sezónní vlivy v podobě nízké srovnávací základny loňského června, kdy navíc Česko zasáhly povodně. I bez těchto jednorázových vlivů vypadají statistiky příznivě,“ zhodnotil Petr Smutný z poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers ČR.

Průmyslová produkce v červnu meziročně vzrostla o 8,1 procent, po očištění o vliv počtu pracovních dní činil růst 5,6 procenta. Tahounem byl opět automobilový průmysl. „Což je dobrá zpráva, neboť se jedná o klíčové odvětví české ekonomiky a z jeho prosperity mohou těžit i ta ostatní,“ doplnil Smutný.

Tempo růstu průmyslu v posledních měsících zpomaluje, podle analytiků to ale není důvod k panice. Česko je na růstové trajektorii téměř rok a meziroční srovnávací základna tak již není z dob propadů ekonomiky.

„Rizika však přetrvávají na východě Evropy. Řada českých výrobců je závislá na zakázkách ze zemí bývalého Sovětského svazu. Zpravidla jsou orientovaní na dlouhodobé kontrakty, a tak současná ukrajinská krize omezuje vyjednávání zakázek na rok 2015, u letošních zakázek se může projevit platební neschopností odběratelů či například potížemi s logistikou na místě,“ přiblížil Smutný.

 Stavebnictví nezůstalo pozadu

 I české stavebnictví uzavřelo červen v pozitivním duchu. Meziroční růst o 5,1 procenta však ovlivnil i špatný stav oboru v loňském roce. „Stavebnictví v poslední době zažívá opětovné oživení, i když jen velmi pozvolné. Srovnávací základna z loňského roku je prakticky minimální, a tak dosahovat lepších hodnot je relativně snadné,“ uvedl analytik společnosti Home Credit Michal Kozub.

Ve stavebnictví se projevují větší investice ze strany státu, ale i soukromých investorů. „Ti postupně oprašují své projekty, které mají připravené z předkrizových let. Jen je zpravidla mírně modifikují, aby přinesly vyšší návratnost investice,“ dodal Kozub. Jedná se jak o projekty kancelářských budov, tak i obchodních center.

I přes nadějný začátek léta však nemá stavebnictví podle Kozuba ještě vyhráno. „Ze strany investorů je zde obrovský tlak na cenu, kterou se snaží minimalizovat. Proto nárůst zakázek neznamená okamžitý zisk pro firmy,“ vysvětlil.