Domů Ekonomika Stát utratil ...

Stát utratil méně, než vydělal. O čtrnáct miliard

0

Za první tři měsíce letošního roku utratil stát méně, než vydělal. V českém rozpočtu tak přebývá čtrnáct miliard. Oproti loňsku vzrostly příjmy státní kasy a klesly výdaje. Podle ministra financí Miroslava Kalouska je však na optimismus ještě brzy. Na konci roku má totiž rozpočet opět skončit v mínusu. A to o sto miliard.

V porovnání s loňskem však vláda hospodaří šetrněji. Před rokem chybělo ve státní kase po prvních třech měsících téměř dvaadvacet miliard. Letos se tak celková bilance rozpočtu za první čtvrtletí zlepšila přibližně o sedmatřicet miliard. To je nejlepší výsledek od roku 2006.

„Ačkoliv vidíme podstatné zlepšení, je potřeba varovat před přílišným optimismem. Relevantní odhady pro celý rok je možno vytvářet až v průběhu léta,“ uvedl Kalousek. Na to aby člověk viděl, co stojí za růsty příjmů, ale do léta čekat nemusí. Oproti loňsku vybral stát za první čtvrtletí mnohem více peněz na nepřímých daních – bezmála o čtrnáct miliard korun. Největší podíl na tom mělo DPH. Z něj do státní kasy přiteklo o deset miliard více než loni.

Podle Kalouska však není zlepšující se kondice příjmové stránky rozpočtu jen otázkou zvýšení DPH o jedno procento. „Je zřejmé, že vedle úpravy DPH se na výběru této daně pozitivně projevuje transformace daňové správy a vyšší efektivita její práce,“ dodal ministr financí. Oproti loňsku se navíc zvedly i příjmy Česka z Evropské unie, a to o 16 miliard. Méně naopak stát získal z daní z příjmů právnických osob. U té klesl výběr o čtyři procenta, tedy o jednu miliardu.

Stát však nejen že více vydělal, ale také více šetřil. Oproti loňsku klesla výdajová stránka rozpočtu přibližně o dvě miliardy korun. Stát přitom nejvíce utratí na sociálních dávkách. Představují dvaačtyřicet procent všech rozpočtových výdajů.