Domů Ekonomika Růstový trend...

Růstový trend se zlomil. Průmyslová výroba z dubna na květen klesla

0
průmysl

Tempo růstu průmyslové výroby ve srovnání se začátkem roku přibrzdilo. Zatímco v meziročním srovnání hlásí průmyslová produkce za květen stále pozitivní čísla, oproti dubnu klesla po vyloučení sezónních vlivů o půldruhého procenta. Skepse však podle analytiků není na místě. Nové zakázky stále rostou. Táhne je hlavně poptávka ze zahraničí.

Výsledky průmyslové výroby se v květnu nenesly v tak pozitivním duchu, na jaký si ekonomové zvykli v prvních měsících letošního roku. I když produkce meziročně vzrostla o dvě a půl procenta a po očištění o jeden pracovní den dokonce o pět, nejednalo se o příliš přesvědčivý výsledek. „Zejména proto, že hlavní zdroj růstu je opět oblast výroby automobilů a dopravních prostředků obecně. V řadě dalších segmentů ale došlo k meziročnímu poklesu,“ upozornil analytik Home Credit Michal Kozub.

K oborům, kterým se v květnu vyloženě nedařilo, patří potravinářství a výroba nápojů. Odpovídá tomu i výsledek maloobchodních tržeb, které signalizovaly slabší poptávku po potravinách v českých obchodech. Horší květen zažila i farmacie, kde průmyslová produkce klesla o 7,4 procenta. V neposlední řadě měla na průmyslovou produkci vliv i výroba energií, která klesla o 5,4 procenta. Pokles v jiných odvětvích vyrovnávala zejména výroba automobilů.

Očekávání jsou stále pozitivní, ale křehká

Analytici však nebijí na poplach. „Květnová čísla zveřejněných průmyslových statistik potvrdila, že domácí ekonomika ještě není příliš silná a je spíše ve stabilizační fázi. Pozitivní očekávání ale stále převládají,“ uvedl analytik Svazu průmyslu a obchodu ČR Bohuslav Čížek s tím, že květen a červen mohou být měsíci přehodnocení příliš velkých očekávání, na která navnadil začátek roku.

Důvodem, proč ekonomové i průmyslníci zůstávají v klidu, je hlavně vývoj nových zakázek. Ty stále rostou. I když objem tuzemské poptávky klesl o 1,4 procenta, tak zahraniční zakázky rostly mohutným tempem o 14,5 procenta. „To ukazuje, že by se průmysl stále neměl ničeho bát a situace by se neměla rapidně zhoršit,“ vysvětlil Kozub.

I přesto je určitá opatrnost namístě. „Pozitivní očekávání jsou poměrně křehká a může je rozhodit negativní zpráva či přetrvávající obavy z geopolitických rizik na Ukrajině či na Blízkém Východě,“ uvedl partner v oddělení Podnikových financí a restrukturalizací v poradenské společnosti Pricewaterhouse Coopers ČR Petr Smutný. Podle Smutného to budou až podzimní měsíce, které ukážou, kam se český průmysl skutečně vydá.