Domů Ekonomika Průmyslu se v...

Průmyslu se v dubnu dařilo. Výroba rostla napříč obory

0
průmysl

Tuzemský průmysl vyslal v dubnu optimistický signál, když jeho produkce meziročně vzrostla o 7,7 procenta, po očištění o rozdílný počet pracovních dní dokonce o 9,2 procenta. Oproti předchozímu měsíci se tempo růstu sice trochu zpomalilo, ale za poslední rok se pořád jedná o nadprůměrnou hodnotu. Důležité navíc je, že výroba roste napříč obory, i když hlavním tahounem stálé zůstává automobilový průmysl.

„Růst průmyslové výroby překonal původní očekávání a patří k optimističtějším zprávám současného vývoje. Výsledné hodnoty vnímáme jako příspěvek ke stabilizaci ekonomiky, což podporuje další pozitivnější očekávání,“ uvedl analytik Svazu průmyslu a dopravy ČR Bohuslav Čížek.

Průmysl začal oživovat už na konci léta loňského roku. Dobře se vyvíjela jak výroba, tak i nové zakázky. Jeho hlavním tahounem je dlouhodobě produkce automobilů. „Ta těží z oživení poptávky na hlavních exportních trzích,“ komentoval partner v oddělení Podnikových financí a restrukturalizací v poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers Petr Smutný. Za duben tvořila výroba aut více než třetinu celkového růstu průmyslu a připsala si o šestnáct procent lepší výsledek než minulý rok.

Nedaří se však jen automobilkám, odvětví rostlo napříč obory. „Všechny sledované obory vykázaly meziročně lepší výsledek, a to ukazuje na kvalitu ekonomického růstu. Druhá dominanta průmyslu, kterou je výroba elektrických zařízení, rostla například o 11,6 procenta,“ vysvětlil analytik Home Credit Michal Kozub. Podle Bohuslava Čížka tak lze celkově potvrdit širší stabilizaci napříč sektory.

Průmysl má navíc dobře nakročeno i do budoucna. „Hodnota nových zakázek roste o téměř patnáct procent, a to ukazuje, že by ani v dalších měsících neměl průmysl spadnout do horších čísel,“ sdělil Kozub. Oživuje domácí poptávka i zahraniční zakázky, zejména z Evropy. Riziky, které by mohly růstovou trajektorii ohrozit, tak zůstává otázka, jestli Eurozóna svůj rozjezd udrží, i stále trvající geopolitická krize na Ukrajině.