Domů Ekonomika Průmysl v Čes...

Průmysl v České republice ožívá. Táhne ho hlavně výroba aut

0

Na konci loňského roku se dostal český průmysl na pomyslné dno. Zdá se však, že se mu od něj podařilo odrazit a letos docházelo k jeho postupnému oživování. Ve třetím čtvrtletí tohoto roku se už průmyslová produkce dostala do kladných čísel i v meziročním srovnání a v září byla dokonce o 7,1 procenta vyšší než za stejný měsíc vloni.

„Za první tři čtvrtletí se průmyslová produkce meziročně snížila o 1,5 procenta. Je ale pravděpodobné, že díky aktuálnímu oživení bude celoroční výsledek lepší,“ řekl vedoucí oddělení statistiky průmyslu Českého statistického úřadu (ČSÚ) Jan Ernest.

Stačí totiž, aby v posledním čtvrtletí produkce mezikvartálně vzrostla o pouhé procento a celý letošní rok se dostane na úroveň toho předchozího. Dobré zářijové výsledky přitom naznačují, že by to nemusel být případ z říše pohádek.

„Výsledky průmyslové výroby za září navázaly na letní růst a potvrdily tak obrat ve vývoji české ekonomiky,“ komentoval nadějná čísla ředitel sekce průmyslu na ministerstvu průmyslu a obchodu (MPO) Eduard Muřický.

Pomohly i dny navíc

K pozitivním výsledkům průmyslové výroby pomohl i kalendář, protože oproti loňsku mělo letošní září o dva pracovní dny navíc. „Ale ani bez této podpory kalendáře by výsledek nebyl vůbec špatný,“ uvedl partner v oddělení Podnikových financí a restrukturalizací ve společnosti PricewaterhouseCoopers (PwC) Petr Smutný. Po očištění od vlivu vyššího počtu pracovních dní zůstaly zářijové výsledky stále v černých číslech, a to na dvou procentech.

Hlavním tahounem průmyslové výroby byla v září hlavně výroba aut. „Výroba motorových vozidel, která nejvíce přispívala růstu, si nadále udržela extrémní hodnoty meziročních nárůstů nových zakázek. V srpnu a v září loňského roku sice tento sektor zaznamenal větší propady, ale i tak je s ohledem k současné situaci a konkurenci na souvisejících trzích růst poptávky nadprůměrný, což je dobrou zprávou pro řadu navazujících a dodavatelských odvětví,“ potvrdil analytik Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) Bohuslav Čížek.

Výroba aut je v česku nejvýznamnějším a zároveň i jedním z nejdynamičtějších odvětví zpracovatelského průmyslu. Zatímco ve špatných časech sráží produkci dolů, v těch dobrých je naopak největším tahounem. „Tuto roli potvrzuje i právě teď,“ dodal Ernest z ČSÚ.

Jak se daří evropským odběratelům?

Zásadní pro úspěch českého průmyslu je především kondice jeho evropských odběratelů. „Evropa v tuto chvíli spíše stagnuje. Dobrou zprávou je alespoň určité oživení německého průmyslu a příznivější vyhlídky tamních podniků,“ přiblížil vývoj situace na zahraničních trzích Smutný z PwC.

Náladu ale zvedá českým průmyslníkům hlavně růst nových zakázek. „Podle našich šetření z třetího čtvrtletí by zakázky měly růst i v následujících měsících. Dochází tak ke zlepšení situace oproti špatnému přelomu roku 2012/2013 a v následujících měsících i docházet bude,“ zavěštil analytik SP ČR Čížek.

Český průmysl však pravděpodobně čeká ještě několik náročných let. „Meziroční statistiky ale nebudou díky nižší srovnávací základně již vypadat tak hrozivě,“ vysvětlil Smutný.