Domů Ekonomika Průmysl rostl...

Průmysl rostl a export trhal rekordy. Stavebnictví se dál propadá

0

Největší v dějinách samostatné České republiky, takový byl objem exportu za loňský rok. Jeho celková výše o sto padesát sedm miliard přesáhla tři biliony korun. Obchodní bilance skončila aktivem tři sta padesát miliard korun, což je o pětačtyřicet miliard lepší výsledek než předloni. O půl procenta vzrostla i průmyslová výroba, zato stavebnictví dál klesá. Vyplývá to z dnes uveřejněných analýz Českého statistického úřadu (ČSÚ).

„Celkově hodnotíme rok 2013 z pohledu exportu jako velice dobrý, neboť se vyplnily naše predikce, podle kterých se měl český vývoz v druhé polovině roku dostat z útlumu,“ komentoval čísla uveřejněná ČSÚ místopředseda Asociace exportéru Otto Daněk. Podle analýz loni export vzrostl ve srovnání s rokem 2012 o 2,8 procenta.

Oslabená koruna a oživení v Německu

Exportérům nahrálo oslabení koruny i pozitivní vývoj na největších exportních trzích pro českéh firmy. „To se týká zejména Německa, kde rostou indexy důvěry a klesá nezaměstnanost,“ přiblížil dění v zahraničí Petr Smutný, parter v oddělení Podnikových financí a restrukturalizaci v poradenské firmě PricewaterhouseCoopers ČR.

Značnýý meziroční růst vykázal vývoz i dovoz za poslední loňský měsíc. Export za prosinec meziročně poskočil o víc než osmnáct procent a import téměř o sedmnáct. Podle Daňka je za to zodpovědná především nízká srovnávací základna z předloňského roku. „Prosinec byl z pohledu zahraničního obchodu v daném roce nejslabší, ale pozitivně se něm projevila také intervence ČNB,“ vysvětlil Daněk. Prosincová čísla táhl opět automobilový průmysl a také elektrické spotřebiče spolu s telekomunikačními zařízeními.

I přes pozitivní signály podvazuje rychlejší růst exportu stále trvající neochota bank poskytovat prostředky na jeho financování. „Bez podpory bank v podobě garancí a jiných nástrojů financování vývozu to však nepůjde,“ upozornil Smutný z PricewaterhouseCoopers ČR.

Důvod k optimismu mohli mít loni i průmyslníci. Průmyslová produkce v roce 2013 sice neposkočila o tolik co export, přesto ale vzrostla o půl procenta. „Závěr loňského roku naznačil rostoucí trend českého průmyslu. Jeho pokračování očekávám i v tomto roce. Věřím, že letos budou stejně jako loni tahounem růstu tradiční obory průmyslové výroby, jako je kovovýroba či automobilový průmysl,“ řekl Smutný z PricewaterhouseCoopers ČR.

V průmyslu přibylo nových zakázek, stavebnictví ale klesá

Smutného slova potvrzuje i hodnota nových zakázek, která v prosinci meziročně vzrostla o více než dvacet procent. „I v prosinci stály za růstem zejména zakázky zahraniční, u těch šlo meziročně o nárůst přesahující osmadvacet procent. Naproti tomu domácí zakázky vzrostly ,pouze´ o necelých osm procent,“ doplnil analytik Svazu průmyslu a dopravy ČR Bohuslav Čížek. Průmyslová výroba by podle něj měla růst i v prvních měsících letošního roku.

Obdobně dobrými výsledky se ale rozhodně nemůže vykázat jiné odvětví českého hospodářství, a to stavebnictví. Za loňský prosinec sice stavební produkce meziročně o necelého půldruhého procenta vzrostla, za celý rok ale hlásí obor propad o víc než osm procent. České stavebnictví tak potvrdilo, že zažívá dlouhodobou krizi. Jasně patrné to je z dlouhodobých statistik. Ve srovnání s konjunkturním rokem 2008 zaznamenala loňská stavební produkce propad o více než pětadvacet procent.