Domů Ekonomika Podnikatelé d...

Podnikatelé dostanou peníze na inovace. Tentokrát naposledy

0

Podnikatelům se otevírá poslední možnost získat peníze na nákup strojů, počítačů a softwaru z Operačního programu Podnikání a inovace (OPPI). Úředníci z Ministerstva průmyslu a obchodu v něm totiž tento týden vyhlásí pravděpodobně poslední prodloužení výzvy na inovace.

Získat lze až 75 milionů

„Až 50 milionů korun a v některých regionech dokonce 75 milionů korun mohou podnikatelé získat na nákup strojů, zařízení, hardwaru, softwaru, ale i nehmotný majetek, jako jsou například práva k užívání duševního vlastnictví,“ vysvětlil ředitel sekce fondů EU Ministerstva průmyslu a obchodu Petr Očko.

Vyhlášení výzvy je podle zástupců ministerstva součástí dlouhodobé snahy podporovat podnikatelské prostředí. „S pomocí dotací ze strukturálních fondů mohou podnikatelé získat zpět až 50 procent nákladů vynaložených v souvislosti s projektem,“ upozornil ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba s tím, že dotace pomohou firmám vyrábět a zavádět na trh výsledky originálního výzkumu a vývoje a pomohou posílit jejich konkurenceschopnost.

Zájem o program ukazuje, že čeští podnikatelé chuť inovovat mají. V předchozích výzvách totiž předložili přes půl druhého tisíce žádostí o dotaci. Se svým projektem uspěla i firma ELGAS, která dodává přístroje plynárnám. Její projekt byl zaměřen na vývoj nových plynoměrů a přechod od jejich kusové na sériovou výrobu.

Projekty musí využít předchozí výzkum

Pokud firma chce jen obměnit starý strojový park, musí si ale na peníze z tohoto programu nechat zajít chuť. Projekty, které do něj mohou podnikatelé přihlásit, musí totiž využívat výsledky předcházejícího výzkumu. „Samotný výzkum a vývoj z programu také podpořit nelze,“ dodal Očko.

Výzva programu inovace je určená pro malé, střední i velké podniky, které působí především ve zpracovatelském průmyslu a mají minimálně dvouletou podnikatelskou historii. Peníze z něj lze získat navíc jen na projekty mimo Prahu. „Pětasedmdesát procent alokovaných finančních prostředků je rezervováno ve prospěch malých a středních podniků. Pokud bude zájem z jejich strany menší, uvolníme zbývající část pro velké podniky,“ poznamenal Očko.

V Operačním programu Podnikání a inovace mohou podnikatelé získat přislíbené peníze teprve až jejich projekt úspěšně skončí nebo se posune do další etapy. Jak projekt postupně ožívá, zvyšuje se i částka, která za něj dojde na firemní účet. Ke konci letošního ledna tak poslalo ministerstvo firmám přes třiatřicet miliard korun. Z toho šest šlo přímo na tento program.

Žádosti o dotace mohou podnikatelé začít posílat na ministerstvo 8. března a mají na to dva týdny. O měsíc později začne agentura CzechInvest přijímat plné žádosti o dotaci.