Domů Ekonomika Podnikatelé c...

Podnikatelé chtějí limity při ručení za nespolehlivé plátce DPH

0

Ministerstvo průmyslu chce nastavit limit, od kterého musí podnikatelé prověřit, jestli nejsou jejich obchodní partneři takzvanými nespolehlivými plátci DPH. Žádný takový limit zatím nefunguje a firmy se tak musí potýkat se spoustou papírování. Podnikatelé navíc celý systém kritizují. Tvrdí, že na ně stát přenáší povinnost vybírat daně a zamezovat daňovým únikům.

„Rozumíme důvodům, které k zavedení institutu nespolehlivého plátce vedly. Domníváme se ale, že je nutno stanovit limit, od kterého budou podnikatelé muset prověřovat své obchodní partnery,“ uvedl náměstek ministra průmyslu Tomáš Hajdušek.

Stát chtěl vytvořením institutu nespolehlivého plátce zabránit dluhům na DPH. Podnikatelé z něho však mají těžkou hlavu. Pokud totiž firma odebírá služby od nespolehlivého plátce, automaticky přebírá riziko ručení za nezaplacenou daň z přidané hodnoty u této služby.

V praxi to funguje tak, že firma zaplatí DPH podnikateli, od kterého odebírá služby. Pokud je to ale nespolehlivý plátce, hrozí, že daň pak nezaplatí státu. A právě za to, že to udělá, teď ručí odběratel. Může se tomu vyhnout tím, že odvede DPH rovnou správci daně, ale k tomu musí mít písemný souhlas od svého dodavatele. Pokud jej nemá, mohl by dodavatel DPH vymáhat jako dluh.

Žádný limit zatím neexistuje

Stát se tak v podstatě zbavil povinnosti kontrolovat, jestli nespolehliví podnikatelé platí DPH a přenesl ji na firmy, které s nimi spolupracují. A právě to podnikatelé na celém systému kritizují.

Právě o tom v úterý diskutoval s podnikateli náměstek ministra financí Ladislav Minčič, zástupci Generálního finančního ředitelství, představitelé Komory daňových poradců České republiky a náměstek ministra průmyslu Tomáš Hajdušek.

Ten také zdůraznil nutnost zavést u ručení za nespolehlivé plátce DPH určitý limit. „Tento limit dosud stanoven není, a není ani obsahem stávajícího vládního návrhu novely zákona. Dochází tak k naprosto nedůvodné administrativní zátěži. Proto jsem jménem ministerstva průmyslu a obchodu požádal náměstka ministra financí, aby spolu se zástupci GFŘ zvážil stanovení limitu,“ vysvětlil Hajdušek.

Bez zavedení limitu musí totiž obezřetný podnikatel prověřit všechny své dodavatele, a to při každém nákupu zboží či služeb. Návrh na stanovení limitu proto podnikatelé na jednání jednoznačně přijali.