Domů Ekonomika Opravy škod p...

Opravy škod po povodních propad stavebnictví nezastaví

0

Zakázky na opravy škod po povodních pomohou hlavně malým a středním stavebním firmám přímo z postižených regionů, ale propad celého odvětví nezastaví. Většinu prací navíc dělníci nestihnou dokončit letos. Nové investice se tak rozmělní do více let. Na tom se alespoň shodli představitelé předních stavebních firem v průzkumu společnosti CEEC Research.

„Stavebnictví jistě pomohou zakázky plynoucí především z výstavby dopravní infrastruktury poničené povodní. Nesmíme ale podléhat iluzím, že se všechny problémy tohoto sektoru vyřeší tím, že stát uvolní více finančních prostředků,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.

Rozsah škod způsobených povodněmi ještě nikdo přesně nevyčíslil. I tak je však zřejmé, že obrovské škody ze záplav v roce 2002 se opakovat nebudou. To, do jaké míry pomůžou zakázky na jejich odstraňování celému sektoru stavebnictví, bude tedy záviset hlavně na rychlosti a kvalitě výběrových řízení.

Rozhodne rychlost a kvalita výběrových řízení

„To rozhodne, jestli se podaří najednou dostat do stavebnictví větší objem prací, které by ulevily někdy až nesmyslnému konkurenčnímu boji, jehož výsledkem jsou někdy i nereálné podmínky k realizaci, nebo se naopak investice rozloží do několika dalších let, čímž by se efekt úplně rozmělnil,“ vysvětlil ředitel společnosti CEEC Research Jiří Vacek.

Povodně z poloviny letošního června zasáhly především české kraje. A proto se i opravy škod projeví zejména regionálně a nebudou mít celorepublikový rozměr. Na Moravské firmy tak pravděpodobně příliš příležitostí díky povodním nečeká.

„U oprav povodňových škod se bude jednat spíše o regionálně orientované zakázky, jejichž rozsah bude velký spíše svým počtem než celkovým objemem. Proto se bude i jednat o podporu zejména regionálních středních a malých stavebních společností případně živnostníků,“ dodal Pavel Kliment ze stavební společnosti KPMG.