Domů Ekonomika Nový preziden...

Nový prezident chce napravit pověst Hospodářské komory ČR

0

Vystupovat aktivně a zaujímat jasná stanoviska k otázkám, která se dotýkají členů i podnikatelské veřejnosti. Poskytovat služby, které přesvědčí potenciální členy o tom, že je dobrý nápad do Hospodářské komory ČR vstoupit. Spolupracovat s vládou na nastavování podmínek pro hospodářský růst. Takový je plán nového prezidenta Komory Vladimíra Dlouhého, který odstartoval v nové funkci sedmý týden.

Úkol napravit pověst Hospodářské komory ČR pošramocenou aférami spojenými s předchozím vedením ale nebude jednoduchý. Dlouhý však tvrdí, že za minulostí udělal tlustou čáru a hledí vpřed. Bývalý ministr průmyslu a obchodu, kandidát na prezidenta České republiky a uznávaný ekonom chce být hlavně aktivnější v otázkách, které jsou důležité jak pro členy Hospodářské komory ČR, tak i pro celou podnikatelskou veřejnost.

A jaká témata všechny pálí? „Jako červená nit se všemi diskuzemi táhnou dvě věci, vzdělávání a infrastruktura, hlavně ta dopravní. Důležitým tématem je také podpora exportu,“ specifikoval Dlouhý na včerejším setkání s představiteli regionálních hospodářských komor v Brně. A ti mu svými otázkami dali také zapravdu. Vzdělávání, zejména to technické, a podpora vývozu českých firem byly nejčastěji skloňovanými pojmy.

Dlouhý ale upozornil na to, že hledat společné stanovisko celé Komory není snadné. Ve sdružení, kde vedle sebe stojí malé podniky spolu se strojírenskými klastry se stovkami a tisíci zaměstnanců, se názory přirozeně liší. Projevilo se to i v diskuzi. Vzdělávání a podpora exportu ale opravdu zajímaly všechny. „Na učňovské škole nemůžete žáka vyhodit. Ve své praxi jsem se setkal i s přístupem, kdy jsem musel školu opustit, protože jsem podle názoru ředitele moc učil,“ postěžoval si živnostník a bývalý učitel Libor Smejkal. Na to navázal otázkou i ředitel brněnského závodu Siemens Vladimír Štěpán. „Zasadíte se o podporu duálního vzdělávání?“ zeptal se.

Podle Dlouhého se postoje k duálnímu vzdělávání často diametrálně různí. „Někdo říká, ať do toho firmy nenutíme. Jinde přísahají na rakouský model,“ vysvětlil. Za sebe však Dlouhý dodal, že by se Česko mělo inspirovat těmi zeměmi, se kterými je historicky spojené, a to je podle něj právě Rakousko a Německo. „Tam duální vzdělávání podporu má,“ uzavřel téma Dlouhý.

Lépe propagovat podnikatelské mise

I podpora exportu rozpoutala mezi přítomnými živou debatu. „Jak je možné, že Hospodářská komora ČR posílá do Turecka, této významné exportní destinace, podnikatelskou misi na strojírenský veletrh v Istanbulu a na tuto misi se přihlásí jen tři firmy?“ zauvažoval jednatel poradenské firmy R.F.T. Tomáš Pastrňák. Dlouhý s ním souhlasí. Vzbudit mezi firmami zájem o návštěvu podobně lukrativních exportních destinací spolu s misemi Hospodářské komory ČR je podle něj důležitým úkolem.

Zároveň Dlouhý považuje za nutnou součást podpory exportu instituce, jako je Česká exportní banka a exportní pojišťovna EGAP. „Mají obměněné vedení a například úvahy o zrušení České exportní banky považuji za nešťastné,“ upozornil Dlouhý a dodal, že podobné plány zaznívaly například z ministerstva financí.

Všichni účastníci diskuze s novým ředitelem Hospodářské komory ČR se však shodli na tom, že Česko potřebuje zejména legislativní stabilitu. „Změny zákonů jsou katastrofální. Musíme trvat na tom, aby se se změnou vlády měnily možná sazby, ale rozhodně ne názvosloví a logika jednotlivých zákonů,“ přiblížil Smejkal. Podle Dlouhého má právě Hospodářská komora ČR dostatečný potenciál, aby proti podobným nárazovým změnám vystupovala. „Můžeme na to apelovat a taky budeme,“ přislíbil Dlouhý.