Domů Ekonomika Nezaměstnanýc...

Nezaměstnaných přibylo v červenci přes deset tisíc, firmy letos neplánují nabírat

0

Ke konci července nemělo zaměstnání podle Úřadu práce 551 096 lidí. Oproti červnu tak přibylo 10 623 lidí bez práce. Celkem je v současnosti v České republice 7,5 % nezaměstnaných. Čísla zvedá příliv absolventů středních a vysokých škol. Počet nezaměstnaných se výhledově může zvyšovat. Firmy nyní sice neplánují masové propouštění, ale podle údajů Svazu průmyslu a dopravy jen 15% firem má v plánu letos přijmout nové zaměstnance.

Úřady práce evidují 551 096 nezaměstnaných. Během července tak nemělo zaměstnání o 10 623 více než v červnu. Na zvýšení nezaměstnanosti se podílí i absolventi škol, na Úřadu práce se jich přihlásilo během července 2 246. Celkem je nezaměstnaných absolventů 29 142, tvoří tak jen 5,3 % nezaměstnaných.

Čerství absolventi i rekvalifikovaní nezaměstnaní však při ucházení o místa nemají dobré vyhlídky. Podle šetření Svazu průmyslu a dopravy se pouze 15 % českých firem letos chystá přijmout nové zaměstnance. Kvůli nestabilní ekonomické situaci pak 18 % firem hodlá přijímat zaměstnance pouze na dobu určitou. Podle červencového šetření svazu zlepšení ekonomiky sleduje pouze 24 % firem. Poptávka po absolventech technických oborů je stále velká, zatímco absolventy humanitních či ekonomických oborů svaz v současnosti považuje za neuplatnitelné.

Nově zavítalo na pracovní úřad během července 52 863 lidí. Úřad práce naopak ze své evidence vyřadil více než 42 tisíc nezaměstnaných, z toho si jich však jen 16 847 našlo práci. Nejvíce nezaměstnaných je tradičně v regionech na severu Moravy, jako je Bruntál či Karviná. Pouze dvacet procent nezaměstnaných pobírá v současnosti podporu v nezaměstnanosti.

Samotný úřad mohl v červenci nabídnout uchazečům méně pracovních míst než před začátkem prázdnin, celkem nabízel jen něco přes 40 tisíc volných pozic. To je o 4 tisíce méně než v červnu. Například v Bruntálu připadne na jedno volné pracovní místo 57 uchazečů. Pracovní náplň některých zaměstnání je však pro uchazeče natolik neatraktivní, že zůstávají v tabulkách úřadu dlouhodobě neobsazená.