Domů Ekonomika Nezaměstnanos...

Nezaměstnanost v březnu klesla, trhu práce pomohlo teplé počasí

0

O tři desetiny procenta z 8,6 procent na 8,3 procent klesla v březnu v porovnání s předchozím měsícem nezaměstnanost v České republice. Na úřadech práce tak bylo o sedmnáct tisíc nezaměstnaných méně než v únoru. Zvýšila se naopak nabídka volných pracovních míst. Pomohlo tomu i nadprůměrně teplé počasí, které umožnilo dřívější začátek sezónních prací.

„Týkalo se to zejména stavebnictví, které tak vytvořilo dočasná místa dříve než v minulých letech,“ komentoval vývoj na trhu práce Daniel Soukup, odborník na řízení lidských zdrojů v poradenské firmě PricewaterhouseCoopers ČR (PwC ČR).

Průmysl sílí

I přesto však bylo v Česku v březnu bez práce bezmála šest set deset tisíc lidí. Naději na nalezení nového zaměstnání jim může dát i sílící český průmysl, který roste již osm měsíců po sobě. „Pokračování trendu v následujících měsících je předpokladem obnovy výše finančních výsledků firem, zaměstnanosti a investic, kde si na růst musíme ještě počkat,“ uvedl analytik Svazu průmyslu a dopravy ČR Bohuslav Čížek.

Průmysl má na rozdíl od stavebnictví větší potenciál vytvářet dlouhodobější pracovní místa. „Trh práce však reaguje na ekonomické oživení tradičně se zpožděním, a proto očekávám výraznější a stabilnější pokles zaměstnanosti až v příštím roce,“ dodal Soukup.

Oproti situaci před rokem je však lidí bez práce stále ještě hodně. Loni v březnu bylo nezaměstnaných o téměř jednadvacet tisíc méně než letos. Firmy však začínají nabírat. Projevuje se to i na nabídce volných pracovních míst. Ta meziměsíčně vzrostla o dva a půl tisíce a meziročně o necelé dva tisíce. Roste i počet volných pozic, které dotuje Úřad práce ČR.

Těžko se hledají technici i manažeři

Jedna věc je však novou pracovní pozici nabídnout a druhá najít na ni vhodného kandidáta. S tím mají firmy nezřídka problémy. „Zejména u specializovaných technických a manažerských pozic těžko hledají vhodné kandidáty,“ upozornil Soukup.

Snadné naopak není najít práci pro administrativní pracovníky, manipulační, pomocné, nekvalifikované, stavební či montážní dělníky, prodavače, číšníky, servírky nebo například opraváře.

Zájem měli v březnu zaměstnavatelé nejčastěji o pracovníky ve strojírenských oborech, strážné a ostrahu objektů, kovodělné dělníky, finanční poradce, uklízeče, zdravotní sestry a lékaře, programátory, řídící pracovníky v dopravě, v logistice, gastronomii, pomocné síly v lázeňství a ve výrobě. Hledali také obchodní zástupce, prodavače, operátory, řidiče nákladních nebo dodávkových automobilů, elektrotechniky, zedníky či zámečníky.

Nejmenší nezaměstnanost hlásila v březnu tradičně Praha. Nejvyšší byla naopak v okresech Bruntál (14,5 %), Most (13,7 %), Jeseník (13,6 %), Ústí nad Labem (13,1 %), Karviná (12,8 %) a Znojmo (11,9 %).