Domů Ekonomika Nezaměstnanos...

Nezaměstnanost na konci prázdnin vzrostla

0

S koncem prázdnin skončila i řada sezónních prací a spolu s tím přibylo v Česku nezaměstnaných. V září vzrostl počet lidí bez práce o více než pět tisíc. Do evidence úřadů práce se také pomalu dostávají čerství absolventi škol nebo lidé, kteří se vrátili z dovolených.

„Závěr prázdnin přinesl i konec sezónních prací v turistickém ruchu a chladnoucí počasí utlumilo práce v zemědělství a postupně utlumí stavebnictví,“ řekl odborník na řízení lidských zdrojů v poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers Libor Stodola.

Podle statistik však mírně roste počet volných pracovních míst. Zaměstnavatélé mají zájem hlavně o nové pracovníky v obchodu, službách, pohostinství nebo administrativně. Libor Stodola však radí tyto signály zatím nepřeceňovat.

Firmy nabírají málo. Potřebují silné argumenty

„Nová místa zatím ve firmách vznikají jen minimálně. Z ekonomiky sice příchází pozitivnější zprávny, nicméně trh práce mívá zpravidla velké zpoždění ve své reakci a firmy chtějí opravdu silné argumenty pro to, že mají opět nabírat,“ podotkl Stodola.

Potíže však nemají jen nezaměstnaní s hledáním práce, ale také zaměstnavatelé s hledáním nových pracovníků. „Paradoxně stále platí, že dlouhodobě nemohou obsadit na jedné straně nekvalifikované pozice, na druhé straně velmi specializovaná či vysoká manažerská místa. Kvalitních odborníků ochotných změnit místo je na trhu nedostatek,“ vysvětlil Stodola.

Na konci září bylo o 5327 nezaměstnaných více než na konci předchozího měsíce a o 63 873 nezaměstnaných více než loni ve stejnou dobu. V září se do evidence Úřadu práce ČR přihlásilo přes pětašedesát tisíc lidí. Novou práci oproti tomu získalo téměř dvaatřicet tisíc lidí. Další tisíce lidí přestal vést úřad v evidenci nebo je z ní vyřadil.