Domů Ekonomika Nezaměstnanos...

Nezaměstnanost klesá. Absolventů bez práce ale v létě přibude

0

Nezaměstnaných v Česku pomalu ubývá, netýká se to však absolventů. Počet lidí, kteří dokončí studium a nenajdou si práci, totiž v létě tradičně roste. V současnosti je tak bez práce každý pátý člověk pod pětadvacet let. Nalézt zaměstnání jim podle ministryně práce a sociálních věcí Ludmily Müllerové pomohou evropské projekty.

„Řešení nezaměstnanosti mladých je součástí našeho Plánu zaměstnanosti 7 bodů za 7 miliard. Vždy jsem vyřešení tohoto problému považovala za jednu ze svých největších priorit. A to i přesto, že ve srovnání s evropským průměrem máme bez práce méně absolventů než jiné země,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová.

Na rozdíl od Španělska nebo Řecka, kde je nezaměstnaný každý druhý mladý člověk, jsou České výsledky lepší. I tak ale bylo u nás ke konci roku bez práce bezmála sto tisíc lidí do pětadvaceti let. Jejich počet navíc meziročně vzrostl o více než šet tisíc sedm set lidí.

Těžko hledají práci zejména absolventi a mezi nimi lidé, kteří právě dokončili základní školu. Těch bylo na konci letošního června bez práce téměř sedmadvacet tisíc. To dělá pět procent z celkového počtu nezaměstnaných. Loni jich přitom bylo o sedm tisíc méně.

Projekty pro mladé lidi bez práce existují

Firmy přitom mohou získat na mladé zaměstnance, kteří byli dříve nahlášení na Úřadu práce, příspěvky, a to až čtyřiadvacet tisíc korun ročně. Mladí lidé bez práce mohou také využít poradenství a rekvalifikace díky projektu „Odborné praxe pro mladé do třiceti let“. Bude v něm až jedna miliarda korun a pomoci má mladým lidem, kteří jsou na Úřadu práce už více než čtyři měsíce.

Své zkušenosti si vyměňují a s odborníky diskutuji i nezaměstnaní absolventi středních a vysokých škol v projektu „Krok ke kariéře“. Ten nedávno odstartoval v Žatci a mladí lidé v něm mohou získat rady o možném profesním směřování. Během osmi měsíců si také osvojí základy účetnictví, právní minimum, počítačové programy, učí se základům podnikání, marketingu a pilují komunikační dovednosti v češtině i angličtině.

Přínosem může být pro mladé i odborná praxe. „Absolventům se bude hodit, až budou žádat o zaměstnání. Odborná praxe zároveň patří do životopisu, kde zvyšuje šanci absolventa k zařazení do výběrového řízení na pracovní pozici,“ potvrdila vedoucí nymburského projektu „První kroky do praxe“ Tatiana Bastianová.

Zkušenosti ve firmách mohou získávat i žáci a studenti posledních ročníků díky projektům „Stáže pro mladé“ a „Stáže ve firmách“.