Domů Ekonomika Nezaměstnaní ...

Nezaměstnaní chtějí praxi. Na stáže se jich přihlásilo už přes tisíc

0

Více než tisíc lidí se už zapojilo do projektu Stáže ve firmách. Chtějí tak zlepšit své vyhlídky na to, že v budoucnu získají práci. O zaměstnance bez zkušeností totiž nemají firmy zájem. Do dvou let si má díky projektu ověřit své znalosti a schopnosti v praxi celkem pět tisíc lidí.

Na českém trhu práce je přetlak nezaměstnaných. O jedno volné místo se jich uchází téměř dvacet. Lidé bez práce se potýkají nejen s omezenou nabídkou volných míst, ale leckdy také s nedostatečnou praxí. Právě s tím chce bojovat Ministerstvo práce a sociálních věcí prostřednictvím projektu Stáže ve firmách – vzdělávání praxí. Ten má pomáhat zejména nezaměstnaným, kteří jsou na trhu práce znevýhodněni.

Díky této inovativní formě vzdělávání už 170 stážistů úspěšně dokončilo stáž a odneslo si certifikát dokládající jejich praktické dovednosti. Některým z nich pak poskytovatel stáže nabídl další spolupráci. To jsou reálné dopady našeho projektu, které napomáhají řešit neutěšenou situaci na pracovním trhu.“ řekl Jan Vitula, ředitel Fondu dalšího vzdělávání, příspěvkové organizace ministerstva, která za projekt zodpovídá.

Projekt vítají i firmy

Na stáže se nejvíce hlásí absolventi bez praxe, nezaměstnaní, rodiče po nebo na rodičovské dovolené a lidé, kteří se chtějí dále vzdělávat. Prostřednictví měsíční až půlroční stáže si mohou ověřit své teoretické znalosti ve firemní praxi. Do dneška využilo tuto možnost už více než tisíc lidí po celém Česku. Od začátku projektu už odstartovalo něco přes čtrnáct set stáží u téměř devíti set poskytovatelů.

Ti projekt vítají také, jak potvrzuje i Vladimír Krajčík, který byl mentorem stážistů na Vysoké škole podnikání v Ostravě: „Systémový projekt, který vzdělává formou stáží, v českém prostředí podle mého názoru už dlouho chyběl. Přitom nabízí celé množství výhod jak pro firmy, které si mohou mnohem efektivněji a bez zbytečných rizik volit budoucí zaměstnance, tak i pro stážisty, kteří díky projektu získají praxi.“

Možnosti jsou přitom skutečně široké. Poskytovatelé nabízí stáže v oblastech od ekonomiky, marketingu a reklamy přes počítačové programování až po strojírenství, stavebnictví či automobilový průmysl.

„Věříme, že také všechny atributy našeho projektu, které nabízejí maximální pohodlí a motivují k dalšímu vzdělávání, pomohou lidem najít si uplatnění na trhu práce a že nabízí efektivní alternativu řešení vysoké nezaměstnanosti určitých cílových skupin. Také z tohoto důvodu budeme v rámci projektu usilovat o jeho pevné zakotvení do české legislativy.“ uzavřel Radek Rinn, hlavní manažer projektu.