Domů Ekonomika Na Novou zele...

Na Novou zelenou úsporám jde letos 1,8 miliardy korun

0

Na zateplení fasády, nový kotel nebo výstavbu nízkoenergetického domku mohou lidé získat příspěvek z programu Nová zelená úsporám. Ode dneška přijímají úředníci na ministerstvu životního prostředí žádosti o dotace určené pro rodinné domy. Na Novou zelenou úsporám letos půjde až 1,8 miliardy korun.

Dnes ráno se rozjelo přihlašování do programu Nová zelená úsporám. První výzva je určená pro rodinné domy a peníze mohou díky ní lidé získat na zateplení fasády, výměnu starého kotle za nový ekologický nebo rovnou na stavbu nízkoenergetického domu.

V programu je zatím miliarda korun ze Státního fondu životního prostředí ČR. Výhledově by v něm ale mělo přibýt dalších až osm set milionů korun. Tři sta milionů z prodeje emisních povolenek už je připraveno a dalších pět set z aukcí povolenek pak očekává ministerstvo životního prostředí do konce roku. Celkem tedy bude do programu letos směřovat 1,8 miliardy korun.

Kromě příspěvku na samotný kotel nebo zateplení fasády je součástí podpory i dotace na přípravu a realizaci celého projektu. Peníze tak mohou zájemci získat i na zpracování odborného posudku, technický dozor stavebníka a mimo jiné například i na měření toho, jak moc fasáda domu profukuje. První peníze dorazí na účty úspěšných žadatelů už letos na podzim.

Za zvýhodněných podmínek mohou o dotaci z programu žádat vlastníci domů, které poničily letošní povodně. Budou tak mít možnost získat více peněz nebo poslat povinné přílohy k projektu i po vypršení standardního termínu.