Domů Ekonomika Ministři zemí...

Ministři zemí V4 se dohodli na spolupráci v energetice

0

Intenzivnější spolupráce v energetice. Takový je výsledek setkání ministrů hospodářství zemí Visegrádské čtyřky (V4). Ti se ve středu ve Varšavě sešli vůbec poprvé. Ministři se dohodli také na společných opatřeních k posílení konkurenceschopnosti a možnosti společné prezentace regionu na trzích mimo Evropskou unii (EU). Podepsali také memorandum o propojení trhu s plynem.

Ministři hospodářství podepsali prohlášení o vzájemné spolupráci v energetice a energetické bezpečnosti a oblasti podpory průmyslu a řádného fungování vnitřního trhu Evropské unie.

„Trh EU je pro nás velmi důležitý. V rámci jeho zdokonalení bychom se měli zaměřit na reálné odstraňování bariér přetrvávajících na vnitřním trhu, než na počet přijatých opatření na jeho zdokonalení,“ navrhl svým kolegům český ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.

Zvláštní pozornost věnovali ministři možnosti společného postupu zemí V4 při pronikání na trhy mimo EU. „Diverzifikace exportu mimo trhy EU je pro nás zásadní a proto podporuji všechny iniciativy pro spolupráci se třetími zeměmi,“ uvedl Kuba.

Ministři podepsali také memorandum, které bude směřovat k rychlé integraci regionálního trhu s plynem. Shodli se i v otázkách jaderné energetiky a posilování jaderné bezpečnosti, na společném postupu k dalšímu rozvoji obnovitelných zdrojů energie a na přístupu ke klimatické politice EU. „Energetická politika EU musí být pouze komplementárního charakteru a nesmí nijak zasahovat do rozhodování jednotlivých členských států o energetickém mixu,“ konstatoval Kuba, který si myslí, že výsledky středeční schůzky pomohou posílit vyjednávací potenciál zemí V4 vůči EU, tak i vůči třetím zemím.