Domů Ekonomika Ministr zeměd...

Ministr zemědělství: Obchodníci dávají prostor českým potravinám

0

Cedulky s nápisy „Vyrobeno v Česku“ nebo nálepkou „Klasa“ nejsou v tuzemských supermarketech žádnou výjimkou. Podle zástupců Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR pochází totiž až čtyři pětiny zboží nabízeného v českých obchoďácích z místní produkce. Takový je alespoň jeden z výstupů včerejšího setkání ministra zemědělství Petra Bendla s českými obchodníky.

„Obchodníci dali ve svých prodejnách větší prostor domácím potravinám. Vyšli tak vstříc vzrůstajícímu zájmu zákazníků po kvalitním zboží a zároveň podpořili místní zemědělce a výrobce potravin,“ uvedl Bendl.

Obchodníci ministrovi řekli, že například 80 % zboží, které nabízí Kaufland, pochází z Česka. V Tescu to má být dokonce o procento více. Obchodní řetězec Ahold se zase zaměřil na regionální výrobu, a to zejména na pekárny.

Řeč přišla na kvalitu a kontroly

Ministr s obchodníky kromě podpory českých potravin diskutoval i o jejich kvalitě a bezpečnosti, kontrolách prodejen a provozoven, polských potravinách, metanolové kauze, připravované novele zákona o potravinách a činnosti pracovních skupin, které mají za úkol na trh s potravinami dohlížet.

Přes množství probíraných témat je však podle Bendla právě podpora kvalitních a bezpečných domácích potravin cílem Ministerstva zemědělství i dvou loni vytvořených pracovních skupin složených ze zástupců Ministerstva a obchodních řetězců. Podle ministra je komunikace s obchodními řetězci dobře nastavená a už přinesla konkrétní výsledky.

„Důležitá je výměna informací, zkušeností a zpráv o aktuálních problémech mezi úřady a obchodníky, což se nám i díky pracovním skupinám daří. Konkrétním příkladem oboustranně prospěšné spolupráce je chystaná novela o potravinách, ke které zástupci obchodních řetězců připojili své připomínky a Ministerstvo je do připravované normy zapracovalo,“ přiblížil spolupráci ministerstva s obchodníky Bendl.

Inspektoři se loni nenudili

Ministr zemědělství obchodníky informoval o tom, jak přípravy novely zákona o potravinách pokračují. Norma, která má začít platit napřesrok, reaguje na nové evropské předpisy, ale i na situaci na českém trhu. Dotýkat se bude i kvality nabízených potravin.

„Všichni chceme kvalitní a zároveň bezpečné potraviny, což je hlavním úkolem našich dozorových orgánů. Frekvence kontrol byla loni vysoká, a navíc se nám podařilo zlepšit komunikaci s obchodníky i v této oblasti,“ pochlubil se ministr zemědělství.

Vloni prověřili státní inspektoři desetitisíce prodejen a udělili pokuty za asi padesát milionů korun. Celkem provedli přes osmdesát tisíc kontrol a dalších pětatřicet tisíc, při kterých se kvůli metanolové aféře zaměřili na alkohol. Nejčastěji inspektorům na prodejnách vadila špína a kvalita potravin.

Ministerstvo připravilo novou koncepci

Zlepšit kvalitu potravin na regálech českých supermarketů a přispět k rozvoji tuzemského zemědělství má i nová koncepce „Strategie pro růst“, kterou ministerstvo představilo odborné veřejnosti minulý měsíc. Podle Bendla bylo cílem ministerstva mimojiné zahájit diskusi a najít shodu na národních prioritách v zemědělství.

„Nebude mi vadit, když proběhne boužlivá diskuse, hlavně aby vedla k co nejširší shodě na tom, co je v příštích letech – a daných podmínkách – potřeba dělat. Každopádně chci zdůraznit, že strategický dokument, o kterém budeme diskutovat, v žádném případě není ústupkový improvizační plán, ale naopak strategie rozvoje a růstu,“ zdůraznil Bendl.

Nová koncepce se má zaměřit především na podporu domácí zemědělské produkce. „Hlavním strategickým cílem rozvoje českého potravinářského průmyslu je výrazný růst jeho efektivnosti a konkurenceschopnosti na evropském i světovém trhu, vytvářející předpoklady nejen pro zvýšení nabídky bezpečných, kvalitních a cenově dostupných potravin spotřebitelům v ČR, ale i pro jeho efektivní vazby na domácí zemědělství,“ píše se v dokumentu.

Strategie ministerstva už mezi odborníky sbírá fanoušky. „Je dobrá, je to nová naděje, podporujeme ji!“ prohlásil prezident české Agrární komory Jan Veleba.