Domů Ekonomika Ministr průmy...

Ministr průmyslu jednal v Moskvě s kolegou z Ruska

0

Ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček navštívil ve dnech 29. – 30. května v čele více než dvacetičlenné podnikatelské delegace Moskvu. V hlavním městě Ruské federace jednal s ministrem průmyslu a obchodu RF Denisem Manturovem a dalšími ekonomickými ministry. Vystoupil také na konferenci „Česko-ruské obchodně ekonomické vztahy: Současný stav a perspektivy“, které se zúčastnila stovka českých a ruských podnikatelů. Na závěr dvoudenní pracovní cesty předsedal 10. plenárnímu zasedání Mezivládní komise pro hospodářskou, průmyslovou a vědeckotechnickou spolupráci mezi ČR a RF.

Naše společná cesta s podnikateli měla několik cílů. Tím hlavním však bylo potvrzení zájmu z obou stran na rozvoji vzájemné spolupráce v obchodně-ekonomické oblasti. To se podle mne vyplnilo beze zbytku. Po třech letech poklesu vzájemné hospodářské aktivity vidíme v 1. čtvrtletí letošního roku zásadní obrat, kdy se vzájemný obchod zvýšil o více než třicet procent. Vidíme řadu zajímavých projektů českých firem, které navzdory nepříznivým okolnostem využily příležitost a svoje aktivity v Rusku úspěšně rozvíjejí. Věřím také, že podnikatelé, kteří mne do Moskvy doprovázeli, odjíždějí spokojeni, že se jim podařilo nalézt nové kontakty i nové obchodní příležitosti“, uvedl ministr Jiří Havlíček.

Příprava ekonomické dimenze prezidentovy cesty

Dalším cílem cesty bylo připravit ekonomickou dimenzi plánované cesty prezidenta Miloše Zemana do Ruské federace, která se uskuteční v listopadu a během které se hlava státu setká se svým protějškem, prezidentem Ruské federace Vladimírem Putinem.

„Měl jsem také výjimečnou příležitost opakovaně jednat se svým protějškem ministrem Manturovem. Shodli jsme se, že obě strany velmi oceňují to, že se podařilo obnovit roční periodicitu konání zasedání této mezivládní komise, která je základní platformou pro rozvoj hospodářských vztahů mezi oběma zeměmi. Hovořili jsme nejen o řadě úspěšných společných projektů, ale i problémových případech českých investic v Rusku a aktuálních potížích některých českých firem, které jsou spojeny s tzv. lokalizací výroby v Ruské federaci. Jsem rád, že se daří s pomocí našich ruských partnerů postupně řešit některé problémové pohledávky z minulosti, i když bych si přál, aby ten proces byl mnohem rychlejší,“ dodal Jiří Havlíček.

V pondělí večer se Jiří Havlíček setkal v Českém domě v Moskvě i s ministrem průmyslu a inovační politiky Republiky Baškortostán Alexejem Karpuchinem. Jednali spolu o konkrétních projektech spolupráce například v oblasti modernizace městské tramvajové linky v hlavním městě Ufě nebo zavádění kogenerace v průmyslové infrastruktuře, na nichž se chce podílet česká inženýrská společnost INGOS.

V pondělí zahájily svá jednání i pracovní skupiny, které měly na starosti věcné projednání agendy a přípravu závěrečného protokolu 10. zasedání Mezivládní komise pro hospodářskou, průmyslovou a vědeckotechnickou spolupráci mezi ČR a RF. Zástupci MPO a dalších ministerstev a institucí jednali se svými protějšky v oblastech týkajících se obchodně ekonomické a investiční spolupráce, vědeckotechnické a inovační oblasti, průmyslu, zemědělství, dopravy a standardizace a metrologie. Na jednání se sešli i energetičtí experti obou zemí.

Podepsání závěrečného protokolu

Zasedání Mezivládní komise vyvrcholilo v úterý plenárním jednáním, kterému předsedali oba ekonomičtí ministři Jiří Havlíček a Denis Manturov. Na závěr 10. zasedání Mezivládní komise pro hospodářskou, průmyslovou a vědeckotechnickou spolupráci mezi ČR a Ruskou federací podepsali ministři závěrečný protokol, který se dotýká podstatné většiny témat a aspektů dalšího rozvoje hospodářských vztahů obou zemí. V jeho rámci byly projednány perspektivní projekty českých firem, možné směry další spolupráce, ale i některé problematické případy, které zatěžují naše obchodně ekonomické vztahy.

Podnikatelskou část pracovní cesty spoluorganizovala Komora pro hospodářské styky se SNS. Její výkonný ředitel František Masopust ocenil průběh mezivládní komise a její závěrečný dokument. „Podnikatelská veřejnost citlivě vnímá každý signál od vedení státu v oblasti podpory exportu. Takovým signálem je i na jednání podepsaný závěrečný protokol, který považujeme za velmi významný,“ uvedl František Masopust.

Společně s ministrem Jiřím Havlíčkem pozvali ruské podnikatele a představitele vlády a regionů do Brna na Mezinárodní strojírenský veletrh. Podle ministra Manturova chce mít v Brně na strojírenském veletrhu Ruská federace svou vlastní expozici.

Na úspěchu pracovní cesty a mezivládní komise se významně podílelo české velvyslanectví v Moskvě v čele s velvyslancem ČR v RF Vladimírem Remkem, které delegaci vytvořilo vynikající zázemí a maximální podporu.