Domů Ekonomika Ministr Drobi...

Ministr Drobil chce zařadit jaderné elektrárny mezi obnovitelné zdroje energie

0

Nečekanou podporu dostala jaderná energetika od Ministerstva životního prostředí ČR. Ministr Pavel Drobil na konferenci Asociace energetických manažerů v Praze oznámil, že bude usilovat o to, aby jaderná energetika byla zařazena mezi obnovitelné zdroje energie (OZE). Před odbornou veřejností tak potvrdil svůj náhled na jadernou energetiku.

S návrhem chce jet ministr v říjnu do Bruselu. Zde bude usilovat, aby se toto stanovisko k jaderné energetice stalo součástí strategie Evropské unie. Jestli se to podaří, bude Česko podle odborníků iniciátorem přelomového vztahu k donedávna kontroverzní výrobě energie z jaderných zdrojů.

„Může se to podařit,“ připustil v následující diskusi na konferenci Karel Firla z poradenské firmy Interel. Působí dlouhodobě v zahraničí a je obeznámen s nejnovějšími trendy v evropské energetice. Názor ministra Drobila na to, že jaderné elektrárny patří mezi obnovitelné zdroje energie, není podle něho ojedinělý. „ Také Francie na to tlačí,“ dodal Firla, že český ministr může najít podporu v zahraničí. Evropská unie si podle něho stanovila vysoké cíle pro podíl obnovitelných zdrojů. Do roku 2020 se má za použití větru, slunce, z biomasy případně dalších přírodních zdrojů vyrábět pětina veškeré elektřiny. Bez započtení jaderné energetiky do obnovitelných zdrojů toho podle Firly nemůže Evropská unie dosáhnout. Na další léta se připravují ještě vyšší cíle.

„Pro některé státy jako je Francie, Finsko, Slovensko, nebo Česká republika by to mělo značný význam,“ řekl Moravskému hospodářství manažer ČEZ Jan Kanta. Jedná se podle něho o státy, které ve větší míře vyrábějí proud v jaderných elektrárnách. Naproti tomu například Itálie by podle experta tento návrh nemusela podporovat.

Pro Česko by přijetí Drobilova návrhu mělo značný význam. Hravě by plnilo požadavky Evropské unie na větší využití obnovitelných zdrojů energie. Do deseti let se má v ČR podíl proudu z čistých zdrojů proti současnosti zdvojnásobit a dosáhnout 13 procent. K většímu podílu se Česká republika nemohla zavázat. Podle odborníků na více nemá. Ani současný boom solárních elektráren na tom nemůže mnoho změnit. Jejich podíl mezi obnovitelnými zdroji je malý a pohybuje se kolem čtyř procent. Ve větší míře se neuplatňují v Česku ani větrné elektrárny. Jediná geotermální elektrárna se několik let připravuje v Litoměřicích, ale již nyní má dvouletý skluz. Postavena by měla být až v roce 2014. Větší naději má v podmínkách ČR využití biomasy a bioplynu. Při započtení jaderných elektráren do OZE by se situace rázně změnila. Česká republika by se stala rázem předním výrobce tzv. čisté energie. V současnosti představuje podíl proudu z jaderných elektráren v Temelíně a Dukovanech zhruba 30 procent. Po očekávané dostavbě dvou bloků v Temelíně se zvýší asi nad 50 procent. Česká republika by pak mohla snadno plnit i mnohem větší unijní požadavky na začlenění OZE do energetického mixu.

Požadavek na obnovitelnost energetického zdroje je u jaderných elektráren podle expertů vyřešen opakovaným použitím již jednou vyhořelého paliva v reaktorech nové generace.