Domů Ekonomika Ministerstvo ...

Ministerstvo financí dostalo peníze na evropské dotace

0

Na účet Ministerstva financí dorazilo přes čtyřicet miliard korun. Za tuto finanční injekci je zodpovědná Evropská komise. Ta minulý týden obnovila certifikaci Operačnímu programu Doprava (OPD) a Operačnímu programu Životní prostředí (OPŽP), a ukončila tak více než roční pauzu, při které nemohlo Česko proplácet dotace ze zmíněných programů zpět do státního rozpočtu.

Obnovením certifikace zástupci Evropské komise uznali, že čeští úředníci při rozdělování dotací dodržují tuzemské i evropské předpisy a postupují efektivně. Pak už nic nebránilo tomu, aby do Operačních programů začaly znovu téct evropské peníze. Jednadvacet miliard za OPD a téměř dvaadvacet za OPŽP. „Obnovení certifikace a připsání další částky ve výši 21 miliard korun je jasnou zprávou o průběhu čerpání Operačního programu Doprava, které by tím mělo během krátké doby dohnat nabrané zpoždění,“ řekl k opětovnému nastartování procesu certifikace ministr dopravy Pavel Dobeš s tím, že další platby budou následovat.

Proplácení Operačních programů pozastavila Evropská komise v létě roku 2011. Při auditu Evropského účetního dvora odhalili auditoři problémy v proplácení dotací. Některé projekty z OPD, z nichž většina byla tendrována na začátku programového období před rokem 2010, totiž obsahovaly chyby. „Jako problematická se například jevila otázka víceprací. Tím se ministerstvo již delší dobu zabývá například pomocí protikorupčních a úsporných opatření, které jsme představili na začátku tohoto roku,“ komentoval výsledky auditu Dobeš.

Chyby se ale nevyhnuly ani OPŽP. Oběma programům tedy navrhli evropští komisaři takzvanou plošnou korekci. Neznamená to, že by programy přišly o peníze, ale na určité procento dotací musí vypsat nové projekty. Pro OPD navrhla Evropská komise korekci desetiprocentní, pro OPŽP pak víc než třináctiprocentní. Tu se ale nakonec podařilo české straně snížit na pět procent.

„Naší prioritou je, aby v Operačním programu Životní prostředí byly finanční prostředky, na které má Česká republika nárok, vyčerpány v maximální možné míře a aby přispěly ke zkvalitnění prostředí, ve kterém žijeme. Vedení Ministerstva životního prostředí o výši korekce vyjednávalo s Evropskou komisí systematicky. Svým aktivním přístupem ministerstvo snížilo původní výši korekce o více než 8 % na současných 5 %. Považujeme tento výsledek za úspěch našeho společného vyjednávání,“ uvedl první náměstek ministra životního prostředí Martin Frélich.

OPŽP je objemem financí všech prostředků čerpaných z fondů EU pro Česko druhým největším operačním programem. Zásadním způsobem přispívá nejen k ochraně a zlepšování kvality životního prostředí, ale i ke zvyšování atraktivity Česka pro investice, a podporuje tak celkovou konkurenceschopnost i ekonomickou situaci českých firem.