Domů Ekonomika Malé fotovolt...

Malé fotovoltaické elektrárny se stále vyplatí

0

Ostrava – Ani razantní vládní kroky v podobě snížení výkupních cen nebo až padesátiprocentní daně na příjmy z fotovoltaiky by tento obor neměly zcela zničit.

„Ty změny, které se odehrávají, jsou protiprávní. Těžko si lze domyslet, kam až zákonodárci v té protiprávnosti půjdou a cílem je zcela jistě tento obor výrazně omezit. Přesto fotvoltaika nezmizí, protože společnost elektřinu potřebuje a vzhledem k omezeným klasickým zdrojům, dříve nebo později sluneční technologie přeberou štafetu,“ tvrdí projektant solárních systémů Ervín Nohejl.

Na konci letošního září solární elektrárny dodávali do sítě proud o výkonu 754 megawattů. V polovině října to už bylo 818 megawattů.

„Další zařízení různých velikostí se budou připojovat skoro každý den. Ke konci roku by tak mohly dodávat do sítě proud sluneční elektrárny o celkovém instalovaném výkonu 1 400 až 1 600 megawattů,“ odhaduje místopředseda Energetického regulačního úřadu Blahoslav Němeček.

Na získání jedné kilowatty je potřeba sedm až osm metrů čtverečních solárních panelů. Ty pak v našich zemských šířkách vyprodukují až 900 kilowatů elektrické energie za rok. Instalace elektrárny o velikosti sto metrů čtverečních přijde na zhruba dva milióny šest set tisíc korun a trvá necelý týden. Nejdelší část tak tvoří čas na získání potřebných povolení.

„Už jen plánované snížení ceny pro nejmenší solární elektrárny výrazně vstoupí do ekonomiky každého projektu. Určitě se sníží zájem lidí, protože se prodlouží návratnost investice. Při dnešních cenách je návratnost malé třicetikilowattové elektrárny, která se vejde na střechu rodinného domku, zhruba 7 let. Po snížení ceny vykupované elektřiny nebo dodatečných daních se může návratnost až zdvojnásobit, což určitě plno lidí odradí,“ říká obchodní ředitel ostravské společnosti Czechsolar Pavel Jaša.

Prodloužení návratnosti se obávají i v Krásném Poli u Ostravy. Na zdejší základní škole mají 130 solárních panelů. Ty pokrývají spotřebu elektřiny v moderní jídelně.

„Jen za elektřinu pro jídelnu dáváme měsíčně 36 000 korun. Přibližně právě tolik elektřiny jsme si schopni i vyrobit, takže se nám to kryje. Pokud ovšem do toho vstoupí jiné ceny nebo daně, tak se můžeme dostat do mínusu a budeme muset doplácet z obecní pokladny,“ tvrdí starosta Krásného Pole Tomáš Výtisk.

„Důležité také je, že se v případě malých energetických zdrojů jedná o takzvanou distribuovanou energii. Čili tam, kde se vyrobí, tak se také v nejbližším okolí spotřebuje. Odpadají tak ztráty v energetické soustavě. Navíc tecnologie je bezobsluhová, bezúdržbová a jediná povinnost je v podstatě posílat každý měsíc faktury,“ připomíná další z výhod menších slunečních elektráren ředitel Czechsolaru Martin Stopa.

„Nechápu tento plošný útok vlády. Právě touto cestou se totiž musíme vydat. Jedině malé fotovoltaické elektrárny, které nezabírají místo na zemi nebo dokonce na orné půdě, mají budoucnost, protože neprodukují oxidy uhlíky a využívají sluneční energii. Malé elektrárny tak nemají neblahý vliv na krajinu a dodávají ekologickou elektřinu,“ dodává vedoucí katedry ochrany životního prostředí v průmyslu Fakulty metalurgie a materiálového inženýrství VŠB-TU Ostrava Petr Jančík.