Domů Dění v regionech INTEMAC připr...

INTEMAC připravil Výrobní buňku 4.0. Ukazuje využití současných technologií pro chytré továrny

0

Centrum výzkumu INTEMAC v Kuřimi chce české firmy povzbudit k zavádění chytré výroby. Společně s partnerskými podniky sestavilo výrobní buňku, která umí sama i zkontrolovat a opravit své výrobky. V budoucnu plánuje funkce rozšiřovat a experimentovat s nimi. Cílem je pomoci českým podnikům být efektivnější a konkurenceschopnější.

„České výrobní podniky většinou netuší, co čekat od přechodu na chytrou výrobu. Rozhodli jsme se proto na laboratorním modelu reálného provozu ukázat, jak prvky tohoto konceptu aplikovat na stávající výrobní zařízení, tak aby podniky mohly čerpat výhody, které Průmysl 4.0 přináší,“ uvádí ředitel centra výzkumu INTEMAC Radomír Zbožínek. Výsledkem je Výrobní buňka 4.0 neboli vzájemně propojená zařízení, která se podílejí na dílčích krocích výroby kovových obrobků. Tvoří ji platforma propojující obráběcí stroj s robotem a měřicí stanicí.

V aktuální podobě umožňuje buňka tzv. adaptivní proces výroby – měřicí stanice umí po dokončení obrábění vyhodnotit kvalitu obrobku a při nalezení nedokonalosti poslat informace do stroje, který obrobek opraví. Dále například ukazuje možnosti prediktivní údržby, prostřednictvím které je možné sledovat technický stav zařízení a na základě dat z vibrací stroje včas odhalit případnou poruchu. K buňce je možné připojit také další zařízení, a tím chytrý výrobní proces rozšířit.

Výhody otevřené platformy

„Používat ve výrobě roboty i měřící stanice je běžné. Přínos Výrobní buňky 4.0 je v tom, že prostřednictvím otevřené integrační platformy lze do buňky připojit různá zařízení od jiných výrobců a jako celek ji začlenit do chytrých továren,“ uvádí český ředitel B + R automatizace Jan Ohřál, jehož podnik tuto platformu vyvinul.

Vize rozjet zmíněnou buňku propojila výzkumníky z INTEMACu s pracovníky soukromých firem. Obráběcí stroj poskytl TAJMAC-ZPS, měřicí stanici Renishaw, zmíněná firma B + R automatizace vyvinula otevřenou platformu, robota pro demonstraci integrované robotiky zapůjčila firma COMAU, upínací prvky společnost SMC a díky společnosti Sewio Networks lze kolem buňky sledovat pohyb osob.

Jak inovovat strojírenství

Aktuální řešení ukazuje, jak inovovat oblast strojírenské výroby. INTEMAC plánuje buňku využívat a rozvíjet s dalšími firmami, které mají zájem o téma digitalizace. V Jihomoravském kraji se tyto společnosti sdružují do uskupení INDUSTRY CLUSTER 4.0. Zájemci si tak do buňky mohou zapojit svá zařízení (např. transportní systém materiálu nebo 3D tiskárnu), využít ji k otestování vlastní technologie nebo k dovyvinutí funkcí, které by uvítali ve svém podniku.

Na činnost centra INTEMAC přispívá každoročně jednotkami milionů korun Jihomoravský kraj. „Právě kvůli projektům, které reagují na aktuální trendy ve strojírenství a posouvají možnosti výroby, kraj před lety prostřednictvím Jihomoravského inovačního centra výzkumnou společnost zakládal a finančně ji podporuje,“ uvádí náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Jan Vitula. Průzkumy totiž odhadují, že koncept Průmyslu 4.0 neboli chytrých továren může firmám přinést snížení nákladů na údržbu až o 40 %, prostoje u strojů dostat na polovinu a o více než polovinu zvýšit produktivitu práce. Právě s nízkou produktivitou práce se Česká republika dlouhodobě potýká, což brání jejímu rychlejšímu ekonomickému rozvoji.