Domů Ekonomika Inovátoři věř...

Inovátoři věří v růst zisků

0

Zisky letos porostou. V to věří generální ředitelé tří čtvrtin tuzemských firem, které sázejí na inovace. Mezi těmi, kteří vidí jiné cesty k úspěchu než inovace, je přitom podobných optimistů jen polovina. Takové jsou alespoň výsledky analýzy společnosti PricewaterhouseCoopers Česká republika (PwC ČR), ve které odborníci prozkoumali odpovědi více než stovky generálních ředitelů nejvýznamnějších firem na tuzemském trhu.

Optimistů by mohlo být víc

„Podíl optimistických inovátorů by mohl být i vyšší. Některé inovace se ale projeví až v delším časovém horizontu, než je jeden rok, což je však v současném dynamickém prostředí za horizontem akutních potřeb ředitelů,“ upozornil Patrik Horný, partner v oddělení Transformací PwC ČR.

Podle výsledků studie si přitom čeští podnikatelé představují inovace spíše jako hledání nových cest jak prodat staré zboží, než jako vymýšlení zcela nových řešení. „Tomu napovídá i menší ochota měnit firemní kulturu, bez níž se však neobejde žádné úspěšné zavedení větších inovací,“ doplnil Horný.

Firmy, které se na trh snaží uvádět nové technologie, to však v tuzemsku nemají vždy lehké. „Trápí nás klesající podpora firem v oblasti aplikovaného výzkumu. Je potřeba rychle a efektivně uvádět nové technologie na trh,“ komentoval situaci ředitel firmy ELLA-CS z Hradce Králové Karel Volenec.

Analýza také ukázala, že inovátoři více chápou roli sociálních sítí a jsou schopni efektivně ji využít ve prospěch svého podniku. Pětina „inovativních“ generálních ředitelů totiž uvedla, že uživatelé sociálních médií jako je Facebook nebo Twitter mají velký vliv na jejich podnikání.

Firmám chybí schopní zaměstnanci

Ať už jsou však firmy na sociálních sítích aktivní sebevíc, zkušené a přemýšlivé zaměstnance se jim na nich najít nedaří. Jednou z překážek, která firmám brání v inovování, je totiž nedostatek schopných lidí, kteří by přicházeli s novými a neotřelými nápady.

Nejde přitom jen o inovace samotné. Více než třetina generálních ředitelů má za to, že nedostatek lidí s odpovídající kvalifikací a schopnostmi ohrožuje růst jejich firem. Jen desetina z nich věří, že český školský systém připravuje absolventy, jejichž schopnosti a vzdělání odpovídají aktuálním požadavkům trhu práce. „Pociťujeme zoufalý nedostatek technicky vzdělaných lidí v České republice,“ vyjádřil se předseda představenstva firmy AGROSTROJ Pelhřimov Lubomír Stoklásek.

Spokojení nejsou ředitelé ani se spoluprácí s vysokými školami. Téměř dvě třetiny z nich ji totiž nepovažují za dostatečnou a domnívají se, že větší podpora této spolupráce ze strany státu by pomohla zvýšit tuzemský inovační potenciál.

„Při propojování svých aktivit jsou firmy a školy odkázány na vlastní iniciativu. Podpora státu směřuje stále především na univerzitní výzkum na jedné straně, nebo podporu inovačních aktivit ve firmách na straně druhé,“ uvedl Karel Půbal, ředitel v oddělení Poradenství pro veřejný sektor, PwC ČR. Efektivní podpora vzájemného propojení byznysu a akademické sféry je přitom podle většiny ředitelů cestou k nastartování české ekonomiky.

Té by podle nich mohlo pomoci i daňové zvýhodnění investic do inovací, nebo alespoň odstranění daňových bariér, které těmto investicím brání. „Téměř čtyři pětiny ředitelů volají po daňovém zvýhodnění inovací. Přitom si neuvědomují, že náš daňový systém takovou podporu dává. Zde se ukazuje, že ne vždy je potřeba měnit zákony, stát by ale měl lépe propagovat výhody, které systém poplatníkům nabízí,“ řekl Peter Chrenko, vedoucí partner Daňových a právních služeb PwC ČR.