Domů Ekonomika Firmy dostano...

Firmy dostanou miliony na inovace. Musí mít ale partnera v zahraničí

0

Stát nabízí českým podnikatelům čtrnáct milionů korun na mezinárodní technologickou spolupráci. Firmy tak získají peníze na projekty, při kterých na vývoji technologicky vyspělých výrobků spolupracují se zahraničními protějšky.

Až pětimiliónovou dotaci mohou získat malé, střední i velké tuzemské podniky, které splní podmínky Programu podpory mezinárodní spolupráce Ministerstva průmyslu a obchodu a agentury CzechInvest, a které budou mít uzavřenou smlouvu s partnerem sídlícím mimo Evropskou unii.

Mnoho českých firem by si jinak takovou spolupráci ani nemohlo dovolit. „Spolupráce na mezinárodní úrovni může být pro řadu českých firem finančně nedostupná. Snažíme se jim proto toto úsilí usnadnit,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.

Prototypy, patenty, ale také nová pracovní místa

Od programu přitom očekává nové patenty, prototypy, inovované výrobky a postupy, ale také nové pracovní příležitosti. „V neposlední řadě se tu ale bavíme také o nových pracovních místech a zvyšování konkurenceschopnosti České republiky,“ dodal Kuba.

Dotaci bude stát firmám vyplácet maximálně tři roky. „Nejdéle však do konce roku 2016. Dotace budeme vyplácet zpětně, a to ve výši poloviny uznatelných nákladů,“ upřesnil Petr Očko, pověřený řízením agentury CzechInvest a ředitel sekce fondů EU Ministerstva průmyslu a obchodu.

Program má poměrně široký záběr. Zaměřuje se na strojírenství, elektrotechniku a elektroniku, informační a komunikační technologie, energetiku, čisté technologie, biotechnologie, lékařské technologie, zemědělské a potravinářské technologie. Zájemci o dotace mohou posílat přihlášky až do poloviny června