Domů Ekonomika Firmy čekají ...

Firmy čekají v novém roce novinky ve zdaňování zaměstnanců

0

Na několik změn se budou muset od nového roku připravit firmy v souvislosti se zdaňováním zaměstnanců. Kromě zvýšených limitů pro uplatnění konečné srážkové daně u dohod o provedení práce a osvobození od daně u příjmů za práci učňů a studentů v rámci praxe je měla čekat například i povinnost komunikovat s některými úřady elektronicky. Na tu však zatím platí roční výjimka.

Zcela zásadní změny však zaměstnavatele v novém roce trápit nemusí. „V roce 2014 zůstává i nadále v platnosti superhrubá mzda, patnáctiprocentní sazba daně z příjmů fyzických osob i sedmiprocentní solidární zvýšení daně u vysokopříjmových zaměstnanců,“ shrnula odbornice na daňové poradenství Jana Bartyzalová z firmy KPMG.

Dílčích úprav je však několik. U dohod o provedení práce zvýšili senátoři svým zákonným opatřením limit pro uplatnění konečné srážkové daně z pěti na deset tisíc korun. Senátem přijaté změny daňových zákonů počítají i s osvobozením od daně u příjmů za práci učňů a studentů v rámci praxe.

Pokud zapomenou, hrozí jim sankce

Pozor by si měli dávat zaměstnanci s vysokým příjmem. „Zaměstnanci, kteří podléhali v roce 2013 solidárnímu zvýšení daně (byť i jen v jednom měsíci), nelze provést roční zúčtování. Tito zaměstnanci jsou povinni podat za rok 2013 daňové přiznání,“ upozornila Bartyzalová. Řádově se může jednat až o desetitisíce lidí, z nichž mnozí budou podávat daňové přiznání poprvé v životě. „Pokud by na to zapomněli, hrozí jim sankce,“ doplnila daňová expertka.

V příštím roce se mírně zvýší vyměřovací základ pro pojistné na sociální pojištění – oproti letošku vzroste o necelé tři tisíce korun. Maximální vyměřovací základ pro pojistné na zdravotní pojištění se v roce 2014 nebude uplatňovat a toto omezení zůstane v platnosti i napřesrok.

Na elektronickou komunikaci je roční výjimka

Od začátku nového roku by také měli zaměstnavatelé podávat všechny potřebné formuláře (například přehled o výši pojistného či oznámení o nástupu do zaměstnání) pro správu sociálního zabezpečení elektronicky. Doplněné o uznaný elektronický podpis je mohou poslat na určenou elektronickou podatelnu úřadu nebo do určené datové schránky.

„Vzhledem k tomu, že velká část zaměstnavatelů se však ještě nestihla na elektronickou komunikaci připravit, udělila Česká správa sociálního zabezpečení z této povinnosti aktuálně roční výjimku, která umožní zaměstnavatelům v příštím roce podávat veškeré tiskopisy ještě v klasické podobě,“ dodala Bartyzalová.

Se zdravotními pojišťovnami naopak zaměstnavatelé elektronicky komunikovat nemusí. I nadále jim tedy mohou dodávat předepsané formuláře jak elektronicky, tak i písemně.