Domů Ekonomika Firem v daňov...

Firem v daňových rájích přibylo

0

Čeští podnikatelé mají o daňové ráje pořád zájem. Lákají je nízké daně a anonymita. Podle nejnovějších statistik České kapitálové informační agentury (ČEKIA) je z daňových rájů ovládáno bezmála dvanáct a půl tisíce v Česku sídlících a podnikajících firem. Nejoblíbenější z je Kypr.

Z výzkumu agentury ČEKIA vyplynulo, že od ledna do září tohoto roku přibylo 337 společností ovládaných z daňových rájů. „Nejčastěji pochází zahraniční mateřská firma z USA, Kypru a Seychel. Naopak počet firem s vlastníkem z Nizozemí klesl o sedmdesát a ubylo i firem s vlastníkem v Lucembursku,“ řekla ředitelka agentury Alena Seoud. Zájem podnikatelů o daňové ráje tak zůstává přibližně stejný, jako loni. „Láká je daňová optimalizace a zajištění anonymity vlastnictví,“ vysvětlila Seoud s tím, že lze předpokládat, že většinu firem ze zahraničí ovládají Češi.

Daňové ráje poskytují podnikatelům různé výhody. V případě USA a Seychel jde především o možnost udržet svůj majetek v anonymitě. Kypr mimo to nabízí i nízké zdanění. „Mezinárodní vlastnické struktury přinášejí daňové výhody nejčastěji společnostem, které tvoří roční zisk před zdaněním deset milionů korun a výše. Úvaha o přesunu firmy do daňového ráje však dává smysl už od zisku zhruba dva a půl miliónu korun,“ vyjádřil se obchodní ředitel společnosti Akont Trust Company Michal Friedberger. Ze skušenosti ví, že daňové ráje vyhledávají podnikatelé z různých oborů, často z oblasti mezinárodního obchodu, IT a dalších služeb. „Správně nastavená struktura, která využívá daňové optimalizace v rámci pravidel, se nemusí obávat represí ze strany státu. Tyto struktury často využívají společnosti z EU, a proto je není možné zatížit dodatečným zdaněním například ve formě srážkových daní. Pokud by stát skutečně chtěl vybrat více na daních, neměl by zvyšovat represi, ale soustředit se na stabilizaci právního a daňového prostředí, zajistit jistotu a předvídatelnost legislativního vývoje,“ řekl Friedberger a dodal, že tyto faktory jsou nejdůležitější pro zahraniční investory, kteří mohou zásadně zvýšit daňové příjmy. „Naopak pokud dojde k růstu daně z příjmů na psychologickou hranici 20 % a zvýšení právní nejistoty, lze očekávat zvýšený zájem podnikatelů o mezinárodní řešení,“ upozornil ještě.

Podle Aleny Seoud žene české podnikatele do daňových rájů i korupce. „Pokud mají vlastníci firem pocit, že daňě budou prohospodařeny, budou intenzivně hledat způsoby, jak se jejich placení vyhnout,“ doplnila.

U podnikatelů totiž nestojí nízké daně na prvním místě. Důležitější je pro ně anonymita vlastnictví a ochrana majetku prostřednictvím výrazně stabilnějšího práva evropských zemí. Malé daně jsou tak jen vítaným doplňkem. A firem s vlastníkem z daňovéh ráje navíc ještě přibude po zrušení akcií na doručitele v lednu 2014. Lze očekávat, že mnoho akciových společností, které tuto možnost využívají, získá vlastníka ze Seychel, USA nebo jiné země zaručující anonymitu. Vzhledem k zaručené svobodě podnikání nemá stát žádný nástroj, jak těmto změnám bránit.