Domů Ekonomika Finové oceňuj...

Finové oceňují české výrobky. Českým vozem jezdí i Finský premiér

0

Minulý pátek se setkal český premiér Petr Nečas se svým finským protějškem Jyrkim Katainenem, aby jednali o obchodních vztazích mezi oběma zeměmi. Nečas přitom zdůraznil, že české firmy mají i nadále zájem dodávat do Finska své výrobky i služby. Ty mají navíc ve Finsku dobrou pověst.

„České firmy se ve Finsku osvědčily a jsou považovány za spolehlivé a zkušené, a to v oborech, které posilují finské hospodářství v této době – stavebnictví, dopravní infrastruktura, strojírenství a moderní technologie,“ uvedl premiér Nečas a zmínil také konkrétní projekty, pro které by bylo možné české dodávky využít.

Tuzemští podnikatelé se například zajímají o výstavbu metra v Helsinkách, o nové elektrárny či vozidla pro městskou hromadnou dopravu. „Česká republika se zájmem sleduje stavbu metra mezi Helsinkami a Espoo, na které se podílí české subjekty, a plány rozvoje tramvajové dopravy v dalších městech,“ komentoval Nečas projekty, ve kterých by se mohly angažovat české firmy.

Finsko je silný partner

Podle premiéra Nečase totiž představuje Finsko v ekonomické oblasti silného partnera a Česko, které je silně proexportně orientované, by mělo mít zájem na posilování obchodních vazeb. „Finsko považují za významnou partnerskou zemi, a to nejen ve velmi dobře rozvinutých obchodních vztazích, nýbrž i v celé řadě aspektů, které nás spojují,“ řekl premiér Nečas.

České výrobky se přitom už nyní těší ve Finsku dobré pověsti. České firmy do Finska vyvážejí především stroje, ale Finové oceňují i české automobily. Sám premiér Katainen na tiskové konferenci zmínil, že jezdí vozem Škoda. Dobrou zprávou pro tuzemské podnikatele mohou naví být i slova předsedy finského parlamentu Eero Heinäluoma. Ten zmínil, že se s odezníváním ekonomické krize ve Finsku otevírají nové příležitosti pro vzájemný obchod.

Nečas však nechce s Finy posilovat jen obchodní vztahy a s předsedou finské vlády probíral také otázky výzkumu a vývoje. „Finsko, které patří v oblasti investic do inovací ke světové špičce, může být v řadě ohledů ostatním zemím vzorem. Velmi proto uvítám, pokud posílíme vzájemnou česko-finskou spolupráci i v této oblasti a rád bych pozval další finské investory do České republiky,“ konstatoval na tiskové konferenci premiér Petr Nečas.