Domů Ekonomika Energetika je...

Energetika je odvětvím s vysokou přidanou hodnotou. Bez podpory exportu se ale neobejde

0

Česká republika je tradiční kolébkou energetiky a řada tuzemských firem dodává v tomto odvětví rovnou celé investiční celky nebo se alespoň zapojuje do subdodavatelských řetězců. Domácí trh je pro ně ale příliš malý, jejich byznys tak do značné míry stojí a padá s exportem. Že se jich proto úzce dotýká řada témat, od krize na Ukrajině přes financování a pojišťování vývozu až po Aktualizaci Státní energetické koncepce, ukázala živá diskuze na akci „Setkání dodavatelů pro energetiku v ČR a podpora exportu“, kterou v golfovém areálu Kaskáda v Jinačovicích u Brna zorganizovala společnost Magnus Regio, vydavatel Moravského hospodářství.

V případě Ukrajiny by se měli nejen dodavatelé pro energetiku připravit na nejhorší. „Ta země je v rozpadu, bude těžké udržet stávající projekty a vidíme, že obchod za poslední dva měsíce upadl,“ zhodnotil situaci poradce Sekce zahraničního obchodu na Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR (MPO) Petr Adrián. Odklon zájmu firem od Ukrajiny pozorovala i Česká exportní banka (ČEB), a to ještě před událostmi na Majdanu. „Máme tam pouze čtyři obchodní případy, větší zájem je například o sousední Bělorusko,“ uvedl generální ředitel ČEB Jiří Klumpar. Zato v Rusku je situace lepší, a to i přes napjaté vztahy se Západem kvůli obsazení Krymu. „V Rusku vnímáme poměrně stabilizovaný růst a směr k vyššímu obchodnímu potenciálu, zejména v oblasti energetiky,“ doplnil Adrián.

Krize a příležitost                                            

Krize na Východě však může pro české firmy a dodavatele pro energetiku znamenat i příležitost. Zejména s financováním a pojišťováním vývozu na Ukrajinu to ale nebude alespoň v nejbližší době úplně jednoduché. „Situace je na Ukrajině nepřehledná. Takže rozjet nějaký projekt se tam dá, ale musí na něj firma dostat peníze předem,“ vysvětlil ředitel Global Transaction Banking v UniCredit Bank Tomáš Hron. Ukrajinská krize ale podle Hrona ukázala, jak je Evropa závislá na ruské ropě a plynu. „Pokud ta situace vydrží, objeví se mnoho energetických projektů, které budou mít za cíl tuto závislost snížit,“ upozornil Hron s tím, že to je dobrá zpráva i pro české firmy.

Stěžejní pro tuzemské společnosti, které by se chtěly do těchto a dalších projektů zapojit, bude podpora vývozu, jeho financování a pojišťování. Proto pečlivě sledují aktivity ČEB i exportní pojišťovny EGAPu. „EGAP vykázal v loňském roce historicky rekordní objem pojištěného exportu. Bilance, se kterou pracuje ČEB, se za několik posledních let zčtyřnásobila. Stav je takový, že EGAP i ČEB pracují na únosné hraně své kapitálové vybavenosti,“ uvedl generální ředitel ČEB Klumpar. Vedlo to podle něj i k tomu, že se EGAP začal víc starat o to, aby prostředky, které stát vynakládá na pojištění exportu, byly využity co nejefektivněji. „Přešli do pozice, kdy jsou přísnější na exportéry, ale i na banky, tedy i na nás,“ dodal Klumpar. Končí tak éra paušálního přístupu a začíná období přístupu individuálního.¨

Podpora exportu a jeho financování je přitom citlivým tématem zejména pro dodavatele pro energetiku. „Náš byznys není Škodovka, která dělá jedno auto za druhým. Naše výroba má vysokou přidanou hodnotu a jsme odkázáni na podporu exportu,“ upozornil generální ředitel a předseda představenstva společnosti PSG-International Tomáš Krones. Vítá transparentnější podmínky a nevadí mu ani přísnější kontrola. Za zásadní komplikaci ale považuje byrokratickou náročnost. „Nehoňte nás prosím po chodbách svých úřadů – to není podpora exportu,“ doplnil. Velké společnosti jako PSG podle Kronesových slov ČEB a EGAP potřebují. Pokud však nedojde k posílení podpory a snížení administrativní náročnosti při financování a pojišťování vývozu, mohla by Česká republika o tento druh exportu i přijít, tvrdí Krones.

Malé a střední firmy na rozdíl od těch velkých využijí spíše podporu agentury CzechTrade. Ta za poslední rok citelně rozšířila své zahraniční zastoupení, a pomáhá tak firmám zorientovat se na cizích trzích. „Máme přístup do různých databází, můžeme firmám vyhledat potenciální obchodní partnery a zařídit jim schůzky, pomůžeme překonat i jazykovou bariéru,“ uvedla vedoucí Oddělení Energetika, voda, odpady, životní prostředí v agentuře CzechTrade Lenka Švihlová. V některých zemích jde CzechTrade i dál. Například pro Turecko agentura zřídila internetový portál TENERWIKI – Turecká energetická wikipedie, kde firmy najdou aktuální informace o stavu elektrárenství, sledování tendrů, zkušenosti a další.

Koncepci nejen schválit, ale i naplňovat

Byznysem tuzemských dodavatelů pro energetiku však nehýbe pouze export a situace v zahraničí. Potenciál ovlivnit jej má i dění uvnitř České republiky, jako je schválení Aktualizace Státní energetické koncepce (ASEK). To se protahuje kvůli posuzování jejího vlivu na životní prostředí, do kterého se zapojily i okolní státy. „Nejproblematičtější jednání bylo s Rakouskem, které dalo hodně připomínek. Chceme, aby ASEK byla předložena na podzim tohoto roku, ale určitě ještě tento rok,“ uvedl Eduard Muřický, pověřený řízením Odboru sektorové expertízy a průmyslové politiky MPO.

Důležité však není jen schálení koncepce, ale hlavně její naplňování. Už teď se ukazuje, že by to mohl být v některých případech problém. Koncepce například počítá s posilováním jaderné energie v energetickém mixu České republiky. ČEZ však nyní zvažuje, že zruší tendr na dostavbu dalších bloků v jaderné elektrárně Temelín, pokud stát společnosti nezajistí vyšší výkupní ceny elektřiny. „Posledních osm let jsme byli svědky toho, že jsme sice měli platnou koncepci, ale nikdo se podle ní v podstatě neřídil,“ upozornil obchodní ředitel společnosti Alta a bývalý ministr vnitra Martin Pecina.