Domů Ekonomika Ekonomika ros...

Ekonomika rostla rychle. Firmy hledí do budoucna s optimismem

0

Že za loňský rok skončí česká ekonomika v meziročním srovnání poklesem, očekávali snad všichni. Za poslední čtvrtletí však český hrubý domácí produkt rostl. A to rychleji, než mnozí čekali. V porovnání se situací s předloňským posledním kvartálem o 0,8 procent, ve srovnání ze čtvrtletí na čtvrtletí dokonce o 1,6 procenta. To alespoň uvádějí předběžné odhady Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Český statistický úřad dnes uveřejnil předběžný odhad vývoje HDP za poslední tři měsíce loňského roku. Celkem ekonomika za rok 2013 v meziročním srovnání poklesla o 1,1 procenta. V závěru roku se však nečekaně vzchopila a rostla. O 0,8 procenta ve srovnání s posledním kvartálem roku 2012, o 1,6 procenta při pohledu na předposlední loňské čtvrtletí. Vykázala tak nejvyšší nárůst od roku 2007. Podnikatelé hodnotí čísla nadějně, přesto je mezi nimi zatím cítit jistá zdrženlivost.

„Výsledky chápeme jako příznivou zprávu. Ovšem po letech výkyvů jsou podnikatelé opatrní, byť si udržují jistou míru optimismu,“ uvedl Bohuslav Čížek, analytik Svazu průmyslu a dopravy ČR. Od přehnaných nadějí a stavění vzdušných zámků však zrazuje. „Ekonomika statisticky roste a výsledkům napomáhá špatný závěr roku 2012. Číslo je nicméně předběžné a mohlo by být revidováno směrem dolů. Pokles mezi čtvrtletími však nepředpokládáme,“ dodal Čížek.

Firmy zatím moc neinvestují

I přes částečnou opatrnost se začíná mezi firmami šířit optimismus. Ten se však zatím neodrazil v jejich investičních aktivitách. V nich jsou podniky zatím dost zdrženlivé a nenabírají ani nové pracovníky. „Tam situace není zdaleka optimální,“ poznamenal analytik Svazu. Za poslední loňské čtvrtletí firmy nejvíce do dopravních prostředků a strojního vybavení.

Jestli se to změní, bude hodně záviset na oživení ekonomik zemí eurozóny a vývoji nových zakázek. Zdá se však, že v tomto směru přichází firmám dobré zprávy. „Očekávám, že česká ekonomika letos poroste minimálně o 1,5 %. Hovoří pro to jak ukazatele průmyslové výroby a nových zakázek, tak podnikatelské nálady, a rovněž slušná kondice německé ekonomiky, největšího odbytiště tuzemské ekonomiky“ zhodnotil řídící partner v poradenské a auditorské společnosti PricewaterhouseCoopers Jiří Moser.

Podle Mosera se navíc začne u exportérů projevovat příznivý vliv oslabení české koruny. „Růstová očekávání svých firem vyjádřilo v průzkumu PwC i více než 60 procent generálních ředitelů významných společností působících na českém trhu. Dobrou zprávou je, že se již tolik neobávají ani vývoje globální ekonomiky, která pro ně v minulých letech představovala nejvýznamnější hrozbu,“ doplnil. Důležité to je i proto, že domácí poptávka firmám a podnikatelům mnoho důvodů k radosti nenabízí. Za poslední čtvrtletí podle odhadů ČSÚ stagnovala jak spotřeba domácností, tak i vládních institucí.