Domů Ekonomika Ekonomika nab...

Ekonomika nabrala v závěru loňského roku překvapivé tempo

0

Už první předběžné odhady Českého statistického úřadu ohledně výsledků tuzemské ekonomiky v posledních měsících loňského roku působily překvapivě a budily nadšení. Podle dnes uveřejněných zpřesněných čísel ale rostla česká ekonomika za poslední loňské čtvrtletí ještě rychleji. Přehnaný optimismus však analýzy statistiků brzdí. Růst ekonomiky do jisté míry ovlivnilo i předzásobování způsobené obavami ze zdražování.

V posledním kvartále loňského roku česká ekonomika rostla, a to o 1,9 procenta ve srovnání s předcházejícím čtvrtletím a o 1,3 procenta ve srovnání se situací na konci roku 2012. Taková čísla alespoň uvádějí zpřesněné analýzy Českého statistického úřadu, které jsou dokonce o 0,3 respektive 0,5 procenta lepší, než únorové předběžné odhady.

Už ty se přitom setkaly s optimistickým hodnocením, které se odrazilo i v predikcích pro letošní rok, ve kterém už většina ekonomů očekává hospodářský růst. „Česká ekonomika by měla letos umazat loňské ztráty. Očekávám, že poroste alespoň o 1,5 procenta,“ komentoval zpřesněné odhady ČSÚ řídící partner v poradenské společnosti PwC Jiří Moser.

Růst nakoplo i předzásobování

Přehnaná očekávání však brzdí samotné analýzy Českého statistického úřadu. Do pozitivních výsledků ze závěru roku se promítlo například nerovnoměrné inkaso spotřební daně z tabákových výrobků. „Předzásobení tabákovými výrobky koncem roku a s tím spojená povinnost zaplatit příslušnou spotřební daň zvyšuje v daném čtvrtletí hrubý domácí produkt na úkor následujícího jednoho až dvou čtvrtletí,“ uvedli statistici.

I přesto se optimismus šíří i mezi firmami. Podle průzkumu PwC více než 60 procent generálních ředitelů významných společností působících na českém trhu očekává, že jim letos porostou tržby. „Růst naznačují i makroukazatele z průmyslu i ze zahraničí, především dobrá kondice německé ekonomiky,“ dodal Moser s tím, že v prvním pololetí se k tomu začne přidávat i vliv oslabení koruny na vývoz.

Za celý loňský rok se česká ekonomika propadla o 0,9 procenta. Předběžné odhady ČSÚ přitom počítaly s poklesem o 1,1 procenta. Dolů ji táhla také spotřeba českých domácností, a to i přes obnovený růst v posledním loňském čtvrtletí o 0,7 procenta. Méně loni domácnosti utrácely například za potraviny, alkohol a nábytek. Naopak více než v roce 2012 utratily za oblečení, elektřinu a teplo, ale také audio a video techniku.