Domů Ekonomika Ekonomika kle...

Ekonomika klesla méně, než se čekalo

0

Když ve druhém letošním čtvrtletí vzrostl český hrubý domácí produkt o 0,7 procenta, v médiích se vyrojily zprávy o tom, že se tuzemská ekonomika dostává z recese. Pak přišlo ochlazení. Výhledy na třetí čtvrtletí nebyly optimistické a analytici opět očekávali propad. Ten podle zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) skutečně nastal – byl však výrazně menší, než se čekalo.

Podle předběžného odhadu, který ČSÚ zveřejnil v polovině listopadu, měl český hrubý domácí produkt za třetí kvartál klesnout meziročně o 1,6 procenta a mezičtvrtletně o půl procenta. Dnes zveřejněné odhady ČSÚ jsou však optimističtější. Česká ekonomika se sice skutečně propadla, meziročně však „jen“ o 1,3 procenta a mezičtvrtletně o pouhou desetinu procentního bodu.

Zlepšit náladu domácností a podniků

„O něco lepší čísla za třetí kvartál jsou dobrou zprávou pro ekonomiku, která potřebuje zlepšit náladu mezi domácnostmi, aby více utrácely, a podniky, aby zvýšily své investice. Celkovou situaci na úrovni podniků vnímám již nyní jako pozitivní, i když stále velmi náročnou,“ komentoval ekonomický vývoj řídící partner v auditorské a poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers Jiří Moser.

Vývoj hrubého domácího produktu ve třetím čtvrtletí výrazně ovlivnil větší počet pracovních dnů. Těch bylo za předposlední letošní kvartál ve srovnání s loňskem o tři více. Pokud by se propočet HDP o tento vliv neupravoval, bylo by meziročně nižší pouze o 0,4 procenta a mezičtvrtletně by dokonce o 0,6 procenta vzrostl.

Úroveň i vývoj tvorby HDP určují v tuzemské ekonomice změny úhrnné poptávky. K jejímu negativnímu vývoji přispěl v uplynulém čtvrtletí vedle nadále se snižující investiční aktivity také pokles aktivního salda zahraničního obchodu. Domácí poptávka stagnovala. Spotřebitelé však ve srovnání s loňskem více nakupovali auta, mobily a audio a video techniku, kohoutek však utáhli ve výdajích za netrvanlivé zboží a služby.

Příští rok by už měla ekonomika podle předpovědí analytiků růst. „Nelehký, i když už růstový očekávám příští rok. Přispěje k tomu jak relativně nízká srovnávací základna předchozích období, tak i očekávané oživení u našich západních sousedů,“ řekl Moser.

Růst by mohly i mzdy. Ale jen někde

Vzpružení ekonomiky by se v příštím roce mohlo promítnout i do růstu mezd. Ty za letošní třetí kvartál reálně stagnovaly, když se nepatrně zvýšily o 0,1 procenta. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda přepočtená na počty zaměstnanců se v národním hospodářství proti stejnému období předchozího roku zvýšila o 1,3 procenta.

Příští rok můžeme očekávat ve vývoji mezd výrazné rozdíly mezi podniky a sektory. „Prostor pro růst reálných mezd nenabídne hutnický průmysl, výroba počítačů či stavebnictví, kde průměrná nominální mzda klesla o 2,3 procenta. Na druhou stranu řada podniků, u nichž se situace stabilizovala a kterým rostou zakázky, by mohla v případě, že se pozitivní vývoj zakázek udrží na přelomu roku, zvážit mírné navýšení mezd,“ uvedl analytik Svazu průmyslu a dopravy ČR Bohuslav Čížek.

V průmyslovém sektoru však podle něj větší prostor pro výraznější nárůsty mezd prozatím není. „Se zohledněním vývoje spotřebitelských cen by však nemusela reálná mzda klesnout, jak tomu bylo v posledních dvou letech,“ uzavřel Čížek.