Domů Ekonomika Důvěra v prům...

Důvěra v průmysl a stavebnictví stále neroste

0

Čeští podnikatelé tuzemskému průmyslu ani stavebnictví po dlouhé recesi stále nevěří. Od optimismu je zrazuje hlavně nízká poptávka a malé množství nových zakázek. To alespoň ukázal společný průzkum Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) a České národní banky (ČNB).

„Průmysl a stavebnictví sice v červenci měly mírně lepší saldo indikátorů důvěry a průmysl dokonce za poslední rok dosáhl nejlepšího výsledku, ale stále se jedná o zápornou hodnotu,“ uvedl analytik SP ČR Bohuslav Čížek.

Oproti červnu se tak důvěra podnikatelů v průmysl a stavebnictví mírně zvýšila (saldo indikátoru důvěry v průmysl činilo v červenci -7,7 % zatímco v červnu o dvě procenta méně), stále však zůstává v záporných číslech.

„Tedy nejlepší hodnota znamená jenom snížení negativních očekávání, nikoliv zvrat v převahu pozitivních,“ dodal Čížek. Neznamená to tedy, že by podnikatelé českému průmyslu a stavebnictví více věřili, jen se již o trochu méně obávají negativních vlivů.

„Rozhodně se nejedná o hodnoty naznačující posílení důvěry a odhodlání pro případné větší projekty a investice,“ komentoval Bohuslav Čížek a doplnil, že „i společné šetření SPČR a ČNB za druhé čtvrtletí nenaznačuje oživení investiční aktivity – naopak. Očekávání investiční aktivity pro následující měsíce jsou převážně negativní.“

Největší starosti dělá podnikatelům hlavně nízká poptávka. Krátkodobý výhled českých podniků na nové zakázky se totiž stále nezlepšuje. Mezi další bariéry, které omezují růst důvěry, patří i ceny energií, materiálů a surovin či zvýšená konkurence.

Podniky jsou stále také pro delší časový horizont do jisté míry optimističtější, i když ne všechny mají zakázky stabilně zajištěné. Firmy dle šetření SP ČR a ČNB očekávají, že v následujících měsících by se zakázky mohly mírně zvýšit ve srovnání se špatnými výsledky na počátku roku.