Domů Ekonomika Domácí ekonom...

Domácí ekonomika ve druhém čtvrtletí 2017 překvapila vysokým růstem

0

Podle předběžného odhadu vzrostl hrubý domácí produkt ve 2. čtvrtletí roku 2017 meziročně o 4,5 %, což je o 1,5 procentního bodu vyšší výkon, než v 1. čtvrtletí letošního roku. Pozoruhodná je rovněž akcelerace v údajích srovnávajících vývoj mezi čtvrtletími. Podle nich se výkonnost ve 2. čtvrtletí zvýšila o 2,3 %, proti 1,5 % v 1. čtvrtletí.

„Pokračování solidního růstu z prvního čtvrtletí jsme očekávali, nicméně česká ekonomika dnes velice příjemně překvapila jeho výrazným zrychlením. Pokud se potvrdí dnešní odhady statistiků, půjde o velmi dobrý výsledek,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček.

Zrychlení české ekonomiky jsme mohli vysledovat z dostupných odvětvových statistik, zejména v kompetenci Ministerstva průmyslu a obchodu. Daří se průmyslu, který má na vývoj ekonomiky rozhodující vliv, stavebnictví se vrátilo k růstu a dlouhodobě dynamicky rostou tržby maloobchodu. Předpokládáme také, že na straně domácí poptávky pokračovaly tendence z počátku roku. Ta by měla nadále zůstat rozhodujícím faktorem rostoucího výkonu, přičemž vyšší spotřebu spojujeme s růstem zaměstnanosti a mezd a optimistickou spotřebitelskou náladou. Mírně by také měla oživit investiční aktivita, především díky rostoucím výdajům na soukromé investice.

Třetí nejrychleji rostoucí země

Povzbudivá zpráva přišla také ze zahraničí. Podle předběžného odhadu vzrostl ve 2. čtvrtletí HDP v Evropské unii meziročně o 2,3 % a Česká republika se zařadila na 3. místo zatím nekompletního žebříčku nejrychleji rostoucích zemí.

„Pozitivně vnímáme, že i okolní státy drží velmi slušná růstová tempa, což je pro naši otevřenou ekonomiku klíčové. Hospodářská výkonnost EU, která je rozhodující destinací pro české exportéry, roste a měla by se projevit kladným vlivem zahraničního obchodu na hospodářský růst ČR. A to i navzdory skutečnosti, že strana dovozů je stále více zatěžována silnou domácí poptávkou,“ dodal ministr Jiří Havlíček.

Úspěšnější než naše byly pouze ekonomiky Rumunska s růstem o 5,7 %, a Lotyšska o 4,8 %. Ze sousedních zemí jsme se vzdálili Polsku s výkonem 4,4 %, Slovensku s 3,1 %, Rakousku s 2,9 % a konečně i našemu nejvýznamnějšímu obchodnímu partnerovi, Německu, s meziročním růstem o 2,1 %.