Domů Ekonomika Dobrý poměr c...

Dobrý poměr ceny a kvality. To nabízí české firmy v Rusku

0

Rusové mají o spolupráci s českými firmami zájem a vzájemný obchod tak nadále roste. Podle premiéra Petra Nečase totiž nabízí tuzemské podniky západní kvalitu za východní ceny.

„Vzájemný obchod České republiky s Ruskem se rozvíjí velmi dynamicky. V loňském roce se obchodní obrat zvýšil o téměř šest procent,“ uvedl Nečas, který se dnes vrátí z návštěvy Ruské federace, na níž diskutoval o obchodu a hospodářské spolupráci obou zemí mimo jiné i s ruským prezidentem Vladimírem Putinem a předsedou vlády Dmitrijem Medvěděvem.

Důležité podle Nečase je, že se v Rusku prosazují české firmy se špičkovými technologiemi. „V Sankt Peterburgu i v Leningradské oblasti nabízíme technologie, které se týkají výstavby hydroelektráren a paroplynových elektráren, ale například i čištění odpadních vod, což je velmi sofistikovaná a složitá technologie pro jedno z měst v Leningradské oblasti,“ vysvětlil předseda vlády.

Jedná se o město Kronštadt, pro které česká firma vypracovala projektovou studii. Tuzemské podniky se ale zajímají například i o výstavbu obchodních center přímo v Sankt Petergurgu. „Snažíme se podpořit české firmy, pravá proto, že mají v Rusku tradičně dobré jméno a dokážou nabídnout vhodný poměr mezi kvalitou a cenou,“ vyzdvihl Nečas přednosti českých společností.

Řeč byla i o energetice

Na setkání s ruskými politiky hovořil Nečas i o energetice. „Zdůraznil jsem, že Česko má zásadní zájem na tom, aby ropovod Družba zůstal hlavní přepravní cestou a byl plně využíván,“ sdělil premiér s tím, že proto je nutné dořešit problémy spojené s rezervováním kapacit pro přepravu ropy.

Na přetřes přišla i dostavba jaderné elektrárny Temelín. Podle Nečase však nešlo o hlavní téma. „Samozřejmě jsme se bavili i o temelínském projektu, ale mluvili jsme o komplexním stavu česko-ruských ekonomických vztahů,“ zdůraznil předseda vlády.

Kromě Temelína tak Nečas s Putinem diskutovali například o dodávkách ropy a plynu pro konkrétní ekonomické projekty v oblasti strojírenství, dopravy, metalurgie a podobně. Česko podle Nečase usiluje i o zintenzivnění vědecké spolupráce s Rusy a výměnu studentů a akademických pracovníků.