Domů Ekonomika Do konce břez...

Do konce března se má rozhodnout o uzavření Dolu Paskov

0

Důl Paskov by mohl fungovat ještě tři roky. Vyplývá to z memoranda, které v pondělí podepsali zástupci ministerstva průmyslu a obchodu a společnosti OKD, která důl vlastní. Pokud ministerstvo poskytne na následnou likvidaci dolu a sociální dávky propuštěným pracovníkům podporu, zváží firma, že důl nezavře na konci letošního roku, ale až o dva roky později.

Ministr průmyslu a obchodu Jiří Cienciala a výkonný ředitel společnosti OKD Dale Ekmark v pondělí podepsali na Dole Paskov memorandum o porozumění. Podle svých slov se tak celá situace posunula k tomu, aby případné zavření dolu postihlo region, který se i tak potýká s problémy s vysokou nezaměstnaností, co nejméně.

„Podpis memoranda je důležitým krokem pro budoucnost Dolu Paskov a může významně přispět k tomu, aby dopady případného uzavření dolu na region byly co nejmenší,“ komentoval svůj podpis ministr Cienciala.

Vybrat nejlevnější možnost

Součástí memoranda je i dohoda o vytvoření expertní komise. Právě ta má analyzovat, jak situaci s Dolem Paskov dál řešit a vybrat pro stát finančně nejméně nákladnou variantu. „Od počátku bylo cílem společnosti NWR najít řešení, které je výhodné pro obě strany. Podpis memoranda a ustavení expertní komise jsou důležitým vykročením k přijetí takového řešení, které bude sociálně citlivé pro region a ekonomicky akceptovatelné pro NWR, OKD a stát,“ vysvětlil výkonný ředitel OKD Dale Ekmark.

A k čemu se vlastně strany v memorandu zavázaly? Ministerstvo průmyslu a obchodu má připravit pro vládu podklady k možnosti poskytnout OKD státní podporu k uzavření Dolu Paskov a případně také návrh na nabytí dolu do vlastnictví státu. Ten by mohl k 1. lednu 2017 přejít pod státní podnik Diamo, a to za jednu korunu.

OKD pak deklaruje svou ochotu přehodnotit své rozhodnutí o uzavření dolu ke konci letošního roku a odložit jej až na konec roku 2016. Podmínkou ale je, aby stát poskytl firmě podporu na technickou likvidaci dolu a sociální dávky propuštěným horníkům a dalším zaměstnancům dolu.

Komise dnes zasedla poprvé

Jestli je to opravdu nejužitečnější řešení, je otázkou pro expertní komisi složenou z pěti zástupců státních institucí, pěti zástupců OKD a vládního zmocněnce pro řešení problémů s revitalizací v Moravskoslezském a Ústeckém kraji. Poprvé zasedá právě dnes. Podle řady ekonomů, kteří komentovali situaci pro server IHNED.cz, by však bylo alespoň pro OKD levnější a čistší zavřít důl již letos. Důležitým faktorem je ale i zachování sociálního smíru.

„Budeme v následujících týdnech společně a intenzivně pracovat na opatřeních k minimalizaci negativních dopadů tak, aby do konce března 2014 bylo jasné, jestli, jak a v jakém rozsahu stát poskytne státní podporu k uzavření Dolu Paskov,“ doplnil ministr průmyslu a obchodu.