Domů Ekonomika Dluhy českých...

Dluhy českých domácností rostou. Vedou hypotéky

0

Zadlužení českých domácností roste. Podle údajů, které dnes zveřejnila Česká národní banka, dosáhl jejich celkový dluh 1,2 bilionu korun. I zadlužení podniků za poslední rok vzrostlo, a to o téměř šestnáct miliard korun. Meziměsíčně se však kumulovaný dluh firemsnížil přibližně o půl miliardy. Dohromady tak firmy na konci letošního října dlužily 975,5 miliardy korun.

„Historicky nízké úrokové sazby zřejmě nadále přetrvají stejně jako další růst dluhů českých domácností. Blížící se Vánoce, tedy čas, kdy si část z nich bude chtít přilepšit, a to i na dluh,“ komentoval vývoj vedoucí partner sektoru finančních služeb v auditorské a poradenské firmě PricewaterhouseCoopers Petr Kříž.

Elektronika a další zboží dlouhodobé spotřeby patří v posledních letech mezi časté vánoční dárky, které lidé často kupují na spotřebitelský úvěr. Hlavním tahounem růstu dluhů domácností však i nadále zůstávají úvěry na bydlení, především hypotéky.

„Nízké avšak již výrazně neklesající ceny nemovitostí a příznivé úrokové sazby jim přejí. Protože si banky své potenciální dlužníky v těchto případech velmi pečlivě prověřují, lze hovořit o relativně bezpečném zadlužování,“ řekl Kříž.

Oproti minulému roku vzrostlo také zadlužení firem. „České banky, často pod tlakem mateřských společností, usilují o co nejzdravější portfolia úvěrů. Navzdory volným penězům, které by chtěly využít na úvěrování, velmi pečlivě zvažují, komu půjčí,“ dodal Petr Kříž k dluhům firem.