Domů Ekonomika Co podnikatel...

Co podnikatelům vzala voda, to jim Kalousek odpustí na daních

0

Škody způsobené povodněmi si můžou podnikatelé odečíst z daně z příjmu za letošní rok. Rozhodl o tom ministr financí Miroslav Kalousek. Finanční úřady budou k podnikatelům, které postihla velká voda, také benevolentnější při placení záloh. Prominou jim penále za prodlení.

„Velmi rád bych využil svých pravomocí, abych pomohl i podnikatelům, které postihly povodně. Rozhodl jsem se tedy fyzickým i právnickým osobám prominout daň z příjmů za letošní rok a to v částce odpovídající výši škody vzniklé v důsledku povodní na majetku sloužícímu k podnikání,“ komentoval své rozhodnutí Kalousek.

V praxi to bude vypadat tak, že podnikatel zajde na finanční úřad kromě daňového přiznání i s posudkem od pojišťovny, kterým prokáže, jaké škody mu povodně způsobily. Pokud pojištěný nebyl, musí si opatřit posudek znalce.

Kromě daně z příjmu odpustí letos Kalousek zatopeným podnikatelům i penále za pozdní platbu záloh na daň z příjmů. “Vedle toho může každá fyzická i právnická osoba individuálně požádat finanční úřad o snížení či udělení výjimky z platby záloh. Finanční úřady budou k těmto žádostem přistupovat vstřícně,“ doplnil Kalousek.

Ministerstvo průmyslu a obcodu háže záchranný kruh

Pomáhat malým a středním podnikům a živnostníkům postiženým povodní chce i ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. Ten v pátek představil takzvaný záchranný kruh Ministerstva průmyslu a obchodu, který má podnikatelům pomoci k rychlému překonání problémů způsobených záplavami a obnovení provozu ve firmách.

„Ministerstvo průmyslu a obchodu je připraveno hodit všem vytopeným podnikatelům záchranný kruh. Můj tým připravil soubor opatření, která rychle a efektivně pomohou podnikatelům v plné míře obnovit jejich podnikatelskou činnost,“ uvedl ministr Kuba.

Ministerstvo tak plánuje poskytnout podnikatelům dotace na obnovu zničeného majetku, záruky za úvěry na obnovu provozu a zásob, zvýhodnění úvěrů, zvýhodnění podmínek pro exportéry a další. Ministr zdůvodnil tyto výhody tím, že jedním z největších problémů po minulých povodních bylo, že živnostníci a malé podniky museli skončit, protože se nedokázali vyrovnat s náhlým výpadkem příjmů a výdaji na odstranění škod.

„Právě proto jsme mimo jiné připravili program na rychlé poskytnutí peněz právě těmto menším firmám, abychom jim pomohli zvládnout toto kritické období a znovu nastartovat podnikání,“ vysvětlil ministr Kuba.

Zástupci podnikatelů si přitom pomoci ministerstva váží. Cení si především rychlosti, se kterou dokázal úřad zareagovat. „Velice oceňuji postoj ministra průmyslu a obchodu, který svým rozhodnutím dává jasně najevo, že podnikatelé jsou ve stávající nelehké době jednou z priorit vlády,“ zmínil prezident HK ČR Petr Kužel.