Domů Ekonomika ČEZ vystavil ...

ČEZ vystavil stopku dostavbě Temelína

0

Společnost ČEZ dnes rozhodla o zrušení zadávacího řízení na dostavbu Temelína. Dva nové bloky za stamiliardy korun tak v jihočeské jaderné elektrárně jen tak nevyrostou. O ukončení tendru informoval ČEZ všechny uchazeče, včetně již dříve vyloučené společnosti Areva. Rozhodnutí českého energetického gigantu přišlo poté, co vláda odmítla garantovat ČEZu výkupní ceny elektřiny.

„Od roku 2009, kdy byla veřejná zakázka vyhlášena, do dnešního dne prošel energetický sektor v Evropě turbulentním vývojem. Zatímco původně byl projekt, vzhledem k tržní ceně elektrické energie a dalším faktorům, plně ekonomicky návratný, dnes jsou ohroženy veškeré investice do zdrojů elektrické energie, jejichž výnosy závisí na prodeji elektřiny na volném trhu,“ zdůvodnil rozhodnutí ČEZu jeho generální ředitel Daniel Beneš.

Podle Beneše to však neznamená, že by ČEZ v České republice s výstavbou jaderných zdrojů skončil. „Nebezpečí, že do 20 let nebudeme schopni pokrýt spotřebu energie v naší zemi, je stále akutní. Jen naše plány budeme muset přizpůsobit změnám, jež se nyní připravují v Bruselu,“ doplnil Beneš s tím, že na zajištění dalšího rozvoje jaderné energetiky bude v budoucnosti třeba úzce kooperovat se státem.

Garance cen elektřiny               

Zrušení tendru předcházelo jednání, při kterém ČEZ požadoval po státu zajištění výkupních cen elektřiny. S garancemi cen však vláda nepočítá, i když má podle svého usnesení zájem v rozvoji jaderné energetiky v České republice pokračovat. Ministři financí a průmyslu a obchodu mají do konce roku připravit plán jejího dalšího rozvoje v návaznosti na aktuální Státní energetickou koncepci (SEK).

S naplňováním SEK by totiž mohl být bez dostavby Temelína do budoucna problém, protože aktualizace počítá s navyšováním podílu jádra na energetickém mixu České republiky. „Ten závazek na zvyšování podílu jaderné energie tam je. Není však explicitně řečeno, že by to muselo být nutně dostavbou Temelína,“ uvedl Eduard Muřický, pověřený řízením Odboru sektorové expertízy a průmyslové politiky MPO.

Dodavatelé pro energetiku již včera na konferenci organizované vydavatelem Moravského hospodářství, společností Magnus Regio, vyjádřili své obavy spojené s realizací koncepce. „Nepřeceňujme Státní energetickou koncepci a její aktualizaci. I onen starý dokument, který dnes platí, je dobře formulovaný. Je tam vše od Temelína přes Dukovany až po těžební limity. Problém je, že se podle něj nepostupuje. Důležité jsou konkrétní kroky, které této koncepci ale posledních osm let neodpovídají,“ zhodnotil obchodní ředitel společnosti Alta a bývalý ministr vnitra Martin Pecina.