Domů Ekonomika Čeští podnika...

Čeští podnikatelé navštívili Gruzii. Je pro ně atraktivní

0

Tuzemští podnikatelé mají zájem o gruzínský trh. České firmy už vyváží do Gruzie traktory, starají se o místní trh s energií, ale podnikatelé chtějí prohloubit obchodní spolupráci obou zemí ještě více. Právě kvůli tomu odstartovalo včera v Tbilisi Česko-gruzínské podnikatelské fórum, na které spolu s ministrem zahraničních věcí Karlem Schwarzenbergem odcestovalo i pětadvacet českých podnikatelů.

Pro Česko je Gruzie už nyní důležitý obchodní partner. Loní vzájemná obchodní výměna dosáhla sto pětadvaceti milionů dolarů. „Jsem přesvědčen, že české firmy nabízí vysoce kvalitní produkty, technologie a know-how. Gruzie se drží politiky „otevřených dveří“ v obchodu a investicích a její kokurenceschopnost roste. Věřím, že společně můžeme dosáhnout dlouhodobě růstu vzájemného obchodu,“ prohlásil ministr Schwarzenberg.

Přítomnost ministra otevírá dveře

K tomu má přispět i smlouva o ekonomické spolupráci, kterou na úvod podnikatelského fóra podepsal s Gruzijci náměstek ministra obchodu a průmyslu Milan Hovorka. O lepší výchozí pozici českých firem, které se ucházejí o důležité vládní zakázky především v oblasti dopravní infrastruktury a energetiky, se má ale zasadit právě i ministr zahraničních věcí.

„Jsem velmi rád, že mohu představit početnou skupinu českých podnikatelů se zájmem o nové příležitosti a partnerství, která mohou trvat roky a více propojit naše dvě země,“ řekl k tomu ministr Schwarzenberg.

Některé české firmy se však už na gruzínském trhu úspěšně uchytily. Příkladem úspěšných investic je společnost Energo-Pro, která zásobuje eletřinou více než sedmdesát procent gruzínského území. Na významnou státní zakázku úspěšně dosáhl také výrobce traktorů Zetor. Firma dodala počátkem roku do Gruzie sto padesát traktorů.

V Gruzii mohou stát české masokombináty

České ministerstvo zahraničí se rovněž snaží vytipovat nové oblasti, v kterých mohou čeští podnikatelé v Gruzii uspět.

Relativně opomíjeným, ale přesto velmi perspektivním sektorem je zpracování potravin. Gruzie má nejen vynikající čerstvou zeleninu, ale do svého okolí vyváží hovězí dobytek, ovce i kozy. Zároveň má nedostatek masokombinátů, paradoxně tak maso z vyvezených zvířat dováží.

„Pro české podniky uvažující o zahraniční investici je Gruzie tomto v ohledu opravdu zajímavou destinací, navíc zde máme jako Česká republika výbornou pověst díky úspěšným rozvojovým projektům zaměřeným právě na zpracování potravin“ říká ředitel ekonomické sekce ministerstva zahraničí Ivan Jukl.