Domů Ekonomika Česká průmysl...

Česká průmyslová výroba se meziročně propadla

0

Český průmysl přibrzďuje. Podle statistických dat uveřejněných minulý týden klesla celková průmyslová produkce za loňský rok o více než jedno procento. Průmyslová výroba v prosinci se meziročně propadla dokonce o více než dvanáct procent. Optimisticky nevypadají ani čísla týkající se nových zakázek. Těch za prosinec meziročně ubylo o jedenáct a půl procenta.

Pokles výroby nepřekvapil

„Čísla nás bohužel nepřekvapila. Už naše prosincové šetření, které jsme prezentovali v lednu, potvrzovalo špatný závěr roku z pohledu podmínek a výsledků průmyslové produkce. Nic nenasvědčovalo zlepšení dymnamiky průmyslu a ta byla zhruba stejná jako v listopadu,“ vyjádřil se analytik Svazu průmyslu a dopravy ČR Bohuslav Čížek.

Jak podotýká, celkový pokles produkce, tedy to kolik se skutečně vyrobilo, byl mnohem vyšší. Přispěly k tomu faktory, jako bylo počasí snižující poptávku po energii a teplu a zejména menší počet pracovních dnů. Lidé prostě málo topili a svátky místo víkendů připadly na všední dny. „Svátky sice hezky vyšly pro zaměstnance, ale pro podniky to znamenalo menší počet dní k výrobě. Navíc jejich rozložení vedlo k omezení provozu více než obvykle. Nelze se pak divit, že bez očištění o počet pracovních dní produkce tak významně poklesla,“ poznamenal Čížek.

S tím souhlasí ředitel sekce průmyslu Ministerstva průmyslu a obchodu Eduard Muřický. Do nového roku podle něj nevstupuje český průmysl v nejlepší kondici. „Kromě dalšího poklesu objednávek, a s tím spojeným útlumem ekonomické aktivity, se na prosincových výsledcích průmyslové výroby projevil nižší počet pracovních dnů. Nicméně i sezónně očištěná data signalizují, že český průmysl vstupuje do nového roku značně oslaben,“ vysvětlil Muřický. I po očištění o vliv volných dnů se totiž prosincová průmyslová výroba meziročně propadla téměř o šest procent.

Oslabuje hlavně automobilový průmysl

Český průmysl oslabuje i silné navázání na některé zahraniční trhy. „Vzhledem k silné výrobní propojenosti v rámci EU, zejména s Německem, se na tuzemském průmyslu odráží pokles průmyslové produkce u našich partnerů. Na rozhodující domácí automobilový průmysl stále výrazněji dopadá negativní vývoj evropského trhu s automobily,“ přiblížil Muřický, co podle něj negativně ovlivňuje českou průmyslovou výrobu. K meziročnímu poklesu nových zakázek totiž automobilový průmysl přispěl nejvíce.

Pro rozjez průmyslu je klíčový vývoj zakázky. „Hodnota nových zakázek v prosinci 2012 meziročně klesla o 11,5 procenta, kde se nové zakázky ze zahraničí snížily o 10,5 procenta a tuzemské nové zakázky klesly o 13,4 procenta. Za slabými výsledky stále je i nadále velmi slabá domácí poptávka a slábnoucí poptávka ze zahraničí. Výrazně se bohužel propadla poptávka v zahraničí, která našemu průmyslu v posledních letech pomáhala,“ uvedl analytik Svazu Čížek.

Prosinec byl jediným měsícem loňského roku, kdy export meziročně klesl, a to o 7,1 procenta. „Kladné saldo obchodní bilance zůstalo jen díky poklesu importu o sedm procent. To je pro nás špatná zpráva,“ komentoval situaci Čížek.