Domů Ekonomika Česká konkure...

Česká konkurenceschopnost dál klesá. Vázne hlavně práce institucí

0

Pořádný sešup zažila v několika posledních letech konkurenceschopnost České republiky. Zatímco v roce 2011 bylo Česko v žebříčku globální konkurenceschopnosti sestavovaném Světovým ekonomickým fórem na osmatřicátém místě, letos se propadlo až na šestačtyřicátou příčku. Podle ministra průmyslu a obchodu v demisi Jiřího Ciencialy Česká republika přešlapuje na místě a ztrácí tak svou pozici ve srovnání s dalšími zeměmi v regionu.

Vláda plánuje situaci řešit. Na včerejším zasedání nově ustanovené Rady vlády pro konkurenceschopnost a informační společnost se ministři dohodli, že v následujícím období se hlavním strategickým dokumentem pro rozvoj českého hospodářství stane Strategie mezinárodní konkurenceschopnosti. Za to již dlouho lobbují zástupci Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Nová kapitola

„Rada vlády začala psát novou kapitolu na cestě za vytvoření podmínek pro dosahování konkurenceschopnosti ČR, a to na půdorysu tří klíčových oblastí pro náš rozvoj, kterými jsou Instituce, Infrastruktura a Inovace,“ řekl předseda vlády v demisi Jiří Rusnok.

Představitelé průmyslníků přitom upozorňují zejména na nedostatky v prvním I – tedy Institucích. Kvalitu výkonu volených zástupců i státního aparátu podle nich dokumentuje spokojenost Čechů s politiky. „Ta je tragická. Jsme na nějakém sto čtyřicátém místě ze sto šedesáti zemí. Za námi je už jen pár afrických kmenů,“ glosoval již dříve prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák.

Stav institucí tak i nadále zůstává nejhůře hodnoceným pilířem konkurenceschopnosti země. Za posledních pět let si v něm Česko pohoršilo o čtyřiadvacet příček. Příčiny jsou přitom známé a zůstávají stejné jako v předchozích letech. Jedná se hlavně o nenastartování reformy státní správy, vysokou míru korupce a stav soudnictví.

Státní správa nemá podniky brzdit

„Úspěch a konkurenceschopnost tuzemských podniků závisí především na nich samotných. Státní správa jim však musí vytvářet takové podmínky, které jejich schopnost prosadit se na zahraničních trzích nebudou brzdit, ale naopak akcelerovat,“ shrnul úkoly do budoucna ministr průmyslu a obchodu v demisi Jiří Cienciala.

Pokles konkurenceschopnosti zaznamenal i pilíř infrastruktury, který v meziročním srovnání klesl o jednu příčku. Kromě dokončení klíčové dopravní infrastruktury je pro jeho růst zásadní i rozvoj informačních technologií. Podmínkou rozvoje konkurenceschopného průmyslu je podle rady vlády i zabezpečení plynulých dodávek elektřiny a její přijatelné ceny pro podniky.

Propad konkurenceschopnosti země má pomoci zastavit větší důraz na konkrétní a měřitelné cíle. „Přistoupili jsme k provedení razantních změn v řízení Strategie mezinárodní konkurenceschopnosti prostřednictvím Rady vlády pro konkurenceschopnost a informační společnost tak, abychom stanovili relevantní a měřitelné cíle, které budeme následně naplňovat,“ upřesnil Cienciala.

Za naplňování strategie tak bude do budoucna zodpovědné ministerstvo průmyslu a obchodu. Úřad zároveň snížil počet výborů rady pro realizaci této strategie, a to podle klíčových oblastí, kterými jsou již zmíněné Instituce, Infrastruktura a Inovace. Aby byl proces co nejefektivnější a také úspornější, využívá ministerstvo projektové řízení.