Domů Ekonomika Ceny v obchod...

Ceny v obchodech rostou rychleji než mzdy. Kupní síla Čechů klesá

0

Mzdy rostou, za druhé čtvrtletí letošního roku poskočila hrubá měsíční mzda ve srovnání se stejným obdobím loni o 1,2 procenta nahoru. Lidé tak sice na výplatní pásce uvidí více peněz, víc věcí si za ně ale nekoupí. V posledním kvartálu rostla totiž i inflace, a to o 0,3 procenta rychleji než mzdy. Kupní síla Čechů tak i nadále klesá.

„Napjatá ekonomická situace a nejistý vývoj trhu práce zatím výraznějšímu zvyšování mezd nepřejí,“ komentoval situaci odborník na řízení lidských zdrojů ve společnosti PricewaterhouseCoopers Libor Stodola.

Vývoj mezd navíc ukazuje, že tempo jejich růstu pomalu klesá. Zatímco dříve rostly i o 2,5 procenta, za poslední rok se dočkáváme hodnot stále hlouběji pod 2 procenta. V druhém kvartálu letošního roku si tak lidé vydělali v průměru o 297 korun více, než ve stejnou dobu loni. Průměrná hrubá mzda se tak vyšplhala téměř k 25 tisícům, vzrostla ale jen o 1,2 procenta.

„Poněkud příznivější zprávou je vývoj spotřebitelských cen, který v předchozích obdobích ukusoval více ze mzdových nárůstů, takže v reálném vyjádření docházelo k výrazným propadům kupní síly výdělků,“ uvedl Dalibor Holý u Odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí na Českém statistickém úřadě (ČSÚ).

Inflace v posledním čtvrtletí letošního roku rostla pomaleji, než bylo v poslední době obvyklé. V meziročním srovnání jen o 1,5 procenta. Po srovnání s 1,2procentním růstem mezd však poklesla reálná kupní síla Čechů o 0,3 procenta.

Zaměstnavatelé si vybírají, komu přidat

Zaměstnavatelé jsou přitom ochotni svým zaměstnancům přidat i víc. Jen ne hromadně. Lidi, kterým zvýší plat, si pečlivě vybírají. „Firmy si spočítají, který pracovník je pro ně klíčový, a tomu se nebojí přidat,“ doplnil Stodola.

Růst mezd se také výrazně liší podle pozice zaměstnance. Za poslední dva roky rostly nejrychleji výdělky řídících pracovníků. Rychleji rostly platy i specialistům a z nadprůměrného růstu mezd se mohli těšit také techničtí a odborní pracovníci. Naopak o málo si přilepšili pomocní a nekvalifikovaní zaměstnanci i lidé pracující ve službách a prodeji.

„Nejvíce by se mělo letos přidávat ve farmacii a některých dalších odvětvích průmyslu. Tradičně štědré bývají i finanční instituce, letos to však bude jen na úrovni průměru. Nejméně štědré očekáváme letos odvětví dopravy a logistiky,“ řekl Štedrý z PwC.